Ranking miliarderów: na czele Jeff Bezos i Elon Musk. Majątki 500 najbogatszych ludzi na świecie warte 7,6 bln dolarów

2021-01-06, 11:56

Ranking miliarderów: na czele Jeff Bezos i Elon Musk. Majątki 500 najbogatszych ludzi na świecie warte 7,6 bln dolarów
Najbogatsi na świecie - Elon Musk i Jeff Bezos . Foto: East News/Saul Martinez/AFP; Eric Baradat/AFP

500 najbogatszych ludzi na świecie zarobiło w 2020 r. na czysto 1,8 biliona dolarów i ich majątki są już warte 7,6 biliona dolarów, informuje Bloomberg. Agencja, która jak co roku publikuje indeks miliardów ocenia, że jest to największy roczny wzrost w ośmioletniej historii indeksu i skok o 3 biliony dolarów od marca. Na liście miliarderów dominują Amerykanie, w pierwszej dwudziestce znalazły się trzy kobiety.

Jak zauważa dziennik, gdy koronawirus zmusza do zaciskania pasa tysiące rodzin, rosną fortuny najbogatszych. Rok 2020 kończy się zyskami dla zdecydowanej większości z nich, i tylko trzech z listy 20 najbogatszych ludzi na planecie doświadczyło zmniejszenia wartości majątku.

Zyski osób, które znalazły się w rankingu były nieproporcjonalnie wysokie - pięć osób posiada obecnie fortuny przekraczające 100 miliardów dolarów, a kolejne 20 jest wartych co najmniej 50 miliardów dolarów, czytamy w raporcie.

Na pierwszym miejscu szef Amazona, Jeff Bezos

Tak jak w 2019 roku, listę najbogatszych miliarderów na świecie otwiera Jeff Bezos, wzmocniony spektakularnymi wynikami Amazona w roku pandemii.

Jego firma odniosła największe korzyści z ograniczeń wynikających z pandemii, a zakupy online wywołane ograniczeniami mobilności doprowadziły do wzrostu wartości akcji i kapitalizacji jego firmy.

Powiązany Artykuł

pieniądze mieszkanie 1200.jpg
W co inwestować w dobie koronawirusa? Miliarderzy kupują nieruchomości

Według Bloomberga, majątek 56-letniego Bezosa, jest wart 193,7 miliardów dolarów.

Drugim najbogatszym na świecie jest szef Tesli Elon Musk

Za wirtualnym potentatem zakupowym stoi na podium Elon Musk, założyciel i dyrektor generalny SpaceX i Tesli.

Elon Musk zyskał najwięcej na liście - w prawdopodobnie najszybszym okresie tworzenia bogactwa w historii - przeskakując na drugie miejsce po szybkim wzroście wartości Tesli Inc.

Ten ostatni zdołał w grudniu ubiegłego roku osiągnąć wartość stu miliardów dolarów na giełdzie, co pozwoliło południowoafrykańskiemu biznesmenowi pochwalić się majątkiem 160,7 miliarda dolarów.

Fortunom pomagał ...Covid

Jak pisze Bloomberg, wstrząsy wywołane pandemią Covid wywarły wpływ na poszczególne branże, zwłaszcza na nieruchomości, ale przyczyniły się do powstania nieoczekiwanych nisz, częściowo napędzanych przez inwestorów detalicznych korzystających z bezpłatnych aplikacji handlowych, takich jak Robinhood.


Powiązany Artykuł

1200_Musk_Zuckerberg_EN_shutterstock.jpg
Zmiana w czołówce listy miliarderów. Musk zepchnął z podium Zuckerberga

Kto postawił na wirtualny świat – wygrywał bieg po miliardy

Chiński imigrant Eric Yuan zyskał sławę, gdy jego technologia wideokonferencji, Zoom Video Communications Inc., stała się tak wszechobecna jak Kleenex.

Zamknięcie siłowni sprawiło, że ćwiczący zaczęli tłumnie wybierać domowe alternatywy, rozpalając szaleństwo Peloton Interactive Inc. i czyniąc miliarderem Johna Foleya.

Ojciec i syn prowadzący stronę Carvana.com z używanymi samochodami stali się jedną z najbogatszych rodzin na świecie, podczas gdy bliźniacy Winklevoss mogą ponownie nazywać się miliarderami dzięki odrodzonemu zainteresowaniu kryptowalutami.

Chińscy członkowie indeksu dodali do swoich majątków 569 miliardów dolarów, więcej niż ktokolwiek spoza USA.

Zhong Shanshan, potentat zajmujący się butelkami wody, zwany „Samotnym Wilkiem”, stał się najbogatszą osobą w Azji po tym, gdy debiuty dwóch jego firm na giełdzie pomogły zwiększyć wartość jego majątku o 70,9 miliarda dolarów.

Zastąpił on na azjatyckim podium Hindusa Mukesha Ambaniego, który zaczął przekształcać swój konglomerat w e-commerce i technologicznego kolosa.

Po miliardy idą też, a jakże, twórcy szczepionki na Covid

Jednocześnie pandemia pokazała jak można zarobić na nieszczęściu.

Powiązany Artykuł

ap1200.jpg
Po zapowiedzi wejścia na rynek motoryzacyjny, wartość Apple przekroczyła 2,24 bln dolarów

Niezależnie od tego, czy chodziło o przekazywanie środków ochrony osobistej, finansowanie badań medycznych i działań na rzecz sprawiedliwości społecznej, czy też propagowanie szczepionek, bardzo bogaci odegrali rolę w odpowiedzi na tegoroczne nieszczęścia, ajkim jest pandemia koronawirusa, pisze Bloomberg.

Niewiele osób spoza branży biotechnologicznej słyszało na początku roku o Moderna Inc. czy BioNTech. Teraz to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie.

Powiązany Artykuł

moderna 1200.jpg
Szczepionka Moderny trafi do odbiorców w UE? Europejska Agencja Leków rozpoczęła naradę

Pochodzący z Francji Stephane Bancel, dyrektor generalny Moderna, wiosną został miliarderem po tym, jak firma z Cambridge w stanie Massachusetts stała się pionierem w  szczepionkowym sprincie.

Niemiecki naukowiec Ugur Sahin, syn tureckich imigrantów wraz z żoną Ozlem Tureci, dyrektorem medycznym BioNTech, kierowali rozwojem szczepionki, która jako pierwsza została dopuszczona do użytku w Stanach Zjednoczonych.

Sahin powiedział, że zawsze skupiał się na nauce, a nie przedsiębiorczości, nie mówiąc już o bogactwie. No cóż - jego udziały są warte już 3,6 miliarda dolarów

Na trzecim miejscu Bill Gates

Trzeci szczebel złotego podium okupuje Bill Gates z majątkiem netto 131,5 miliarda dolarów, który wzrósł w tym roku o 18,4 mld dolarów (o 16,3 proc.).

Powiązany Artykuł

bill gates FREE lickr 663.jpg
Windows 1.0 - nasze pierwsze okno na świat zakodowane w komputerze

Największy wzrost majątku – o prawie 1000 procent należy do Chińczyka, sprzedającego wodę mineralną

Wśród 20 najbogatszych, którzy wzbogacili się w 2020 r. najszybciej wzbogacił się ...chiński producent wody mineralnej -  Zhon Shanshaa. Ten nieznany jeszcze rok temu biznesmen pomnożył swoją fortunę w 2020 r. o prawi...e 1000 procent.

Debiut giełdowy spółki Nongfu, która butelkuje najlepiej sprzedającą się wodę mineralną w Chinach, doprowadził do tego, że jest on obecnie najbogatszym człowiekiem w swoim kraju.

Od 1 stycznia Shanshan zarobił prawie 68 miliardów dolarów, co oznacza wzrost o 997%. Jego majątek szacuje się na 74,6 miliarda, co plasuje go na 13. miejscu na liście najbogatszych na świecie, tuż nad Amancio Ortegą.

Covid nie zawsze pomaga...

Silne ograniczenia, mające na celu powstrzymanie pandemii w Hiszpanii, surowo ukarały jedynego hiszpańskiego przedstawiciela na liście 20 największych fortun Bloomberga Amancioo Ortegę, który w 2019 znajdował się na szóstym miejscu w rankingu, a w 2020 r. spadł na 14 stopień, z funduszem wartymi 68,2 miliarda dolarów.

Zamknięcia sklepów spowodowane koronawirusem sprawiło, że jego koncern  Inditex w pierwszej połowie roku odnotował straty sięgające 195 mln euro, które odbił się na fortunie hiszpańskiego przedsiębiorcy tekstylnego, gdyż w tym czasie stracił 7,3 mld dolarów (-9,7%).

Jego córka Sandra Ortega, która odziedziczyła akcje Inditexu po swojej matce, Rosalii Merze, jest jedyną Hiszpanką, która pojawiła się wśród 500 najbogatszych ludzi na świecie.

Wracając do rankingu 20 największych fortun,  traci swoje miejsce również inny latynosko-amerykański przedstawiciel na liście - Meksykanini Carlos Slim, którego aktywa są dziś wyceniane na 56,7 miliarda dolarów.

Prezes Telmex spadł o dziewięć pozycji i zajmuje 20. pozycję w rankingu, gdy w 2019 roku znajdował się w pierwszej dziesiątce.

Ranking bardziej męski – tylko trzy kobiety w dwudziestce

W tym roku ranking jest bardziej męski, ponieważ majątki tylko trzech kobiet znalazły się wśród 20 największych fortun na świecie.

Francuska Françoise Bettencourt Meyers jest najbogatszą kobietą na świecie, tak jak jej matka, Lilianne Bettencourt, która plasowała się w rankingu przez lata, zanim zmarła w 2017 roku.

Obecna właścicielka imperium kosmetycznego L'Oréal ma 76,3 miliardów dolarów, prawie 30 % więcej niż rok temu, po tym, jak w 2020 roku zarobiła 17,3 miliarda dolarów. To plasuje ją na 12. miejscu, wyższym niż przed rokiem i pierwszym dla kobiet.

Julia Flesher Koch (wdowa po magnacie Davidzie Kochie i spadkobierczyni jego udział w Koch Industries) wypada z pierwszej dwudziestki po 10. miejscu w zeszłym roku.

Również Jacqueline Badger Mars, spadkobierczyni firmy cukierniczej, wychodzi z pierwszej 20. w tym roku.

Alice Walton (Wal-Mart) pojawia się na 17. miejscu z fortuną w wysokości 62,4 mld (18% więcej), a tuż obok pojawia się MacKenzie Scott, była żona Jeffa Bezosa.

Podczas rozwodu Scott (która usunęła nazwisko Bezos) przejęła 4% udziałów w firmie Amazon.

Sprawne funkcjonowanie giganta handlu internetowego przyniosło jej ogromne zyski, a jej majątek wzrósł o 22,7 miliarda. W odpowiedzi pomnożyła swoje darowizny na cele charytatywne.

W rankingu trzy chińskie fortuny

Wśród 20 największych superbogaczy są azjatyckie fortuny, które w rankingu urosły z dwóch w 2019 roku,  do trzech, w 2020 roku.

Chińskiemu przedsiębiorcy napojowemu Zhon Shanshanowi towarzyszy na 19. miejscu jego rodak Huang Zheng (znany jako Colin Huang W USA).

Firma, którą założył pięć lat temu, Pindoduo, wystrzeliła w 2020 r. z pomysłem wykorzystania pustki, jaką wielki handel elektroniczny pozostawił na wiejskich obszarach Chin. Dzięki temu jego majątek wzrósł o 39 mld dolarów (199%), osiągając obecnie 58,6 mld dolarów.

Wśród tegorocznych wygranych znajduje się też Hindus Mukesh Ambani, prezes i największy udziałowiec konglomeratu telekomunikacyjnego Reliance Industries, pierwszej fortuny na kontynencie.

Po tym, jak w tym roku powiększył swoją fortunę o ponad 30%, Ambani zgromadził 76,4 miliardów dolarów i jest o krok od znalezienia się w dziesiątce największych fortun na świecie.

Bloomberg, El Pais, jk

 

Polecane

Wróć do strony głównej