Ruszyła polska wersja Amazona. W tle jednak sprawy pracownicze

Klienci z Polski mogą dopiero od dziś robić zakupy na Amazon.pl, choć firma działa w Polsce od 2014 roku. Od samego początku Amazon budzi wiele kontrowersji w kwestii przestrzegania praw pracowniczych i warunków pracy. Poznański sąd uznał nawet, że Amazon "wypaczył ideę stosunku pracy".

2021-03-02, 11:45

Ruszyła polska wersja Amazona. W tle jednak sprawy pracownicze
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Eric Broder Van Dyke

Polscy klienci Amazona mogą od wtorku robić zakupy z obsługą w języku polskim za pośrednictwem aplikacji Amazon Shopping oraz poprzez przeglądarki internetowe.

Mogą również przeglądać ofertę, czytać opinie klientów, wyświetlać spersonalizowane rekomendacje, tworzyć listy życzeń i śledzić swoje zamówienia.


Powiązany Artykuł

E-HANDEL.jpg
Analiza: pandemia przyspieszyła polski e-handel. Zobacz, jaką osiągnie wartość w ciągu 5 lat

Do wyboru mają płatności za pomocą kart Visa, Mastercard oraz za pośrednictwem usług Przelewy24 i BLIK.

Pierwszy prawomocny wyrok

Dotychczas Amazon zaznaczył swoją obecność w Polsce, tworząc dziewięć centrów logistycznych – w Sadach (pod Poznaniem), Sosnowcu, Kołbaskowie (koło Szczecina), dwóch obiektach w Bielanach Wrocławskich, Pawlikowicach (koło Łodzi), Łodzi, Okmianach (koło Bolesławca) i Gliwicach oraz w biurze Amazon Web Services i w Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku – zatrudniając ponad 18 tys. osób.

REKLAMA

Niestety, od samego początku działalności firmie towarzyszyły negatywne opinie związane z warunkami pracy i systemem zatrudnienia.

W sądach pracy trwa co najmniej kilkanaście spraw, a pierwszy prawomocny wyrok zapadł w ubiegłym roku.


Powiązany Artykuł

bezos 1200 shutterstock.jpg
Jeff Bezos ustąpi ze stanowiska prezesa Amazona. Miliarder pozostanie we władzach firmy

Jak informuje Ogólnopolski Związek Zawodowy "Inicjatywa Pracownicza", to ważne zwycięstwo bojowego związku zawodowego przed Sądem Okręgowym w Poznaniu. Maciej Gorajski, zwolniony przez Amazon za niewyrabianie norm został przywrócony do pracy. Amerykański koncern ma również wypłacić mu odszkodowanie za okres pozostawania bez pracy.

Sąd ocenił negatywnie obowiązujący w Amazonie system oceny pracy

Jednym z ważnych – dla pracowników – aspektów wyroku jest uznanie systemu oceny wydajności obowiązującego w Amazonie za niezgodny z Kodeksem pracy.

REKLAMA

Sąd uznał, że system ma charakter rankingowy, w związku z tym zawsze zostaną w nim sklasyfikowani pracownicy, którzy norm nie wyrobią, co daje firmie możliwość negatywnej oceny ich pracy i dyscyplinowania.

Sąd nazwał system "spiralą w dół", opierający się na nieustannej rywalizacji i wskazał, że jego stosowanie naraża pracowników na niepotrzebny stres.

Jak czytamy na stronie strajk.eu, warunki pracy w Amazonie są poddawane krytyce organizacji zajmujących się kontrolą standardów na tym polu, jak również przez niezależnych ekspertów.

Na początku 2018 roku opublikowana została opinia biegłego sądowego, który stwierdził, że "praca w Amazonie nie jest dostosowana do możliwości fizycznych i psychicznych człowieka i pracownika".

REKLAMA

Związkowcy zauważają również, że śrubowanie norm i podnoszenie oczekiwań bez konsultacji z reprezentantami pracowników prowadzi do "wyczerpania i wiecznej pogoni za normą", co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia zatrudnionych.


Powiązany Artykuł

MAGAZYN .jpg
W realizacji zamówień klientów pomogą roboty. Nowa inwestycja Amazona w Polsce

Nieludzka eksploatacja pracowników

Znane są nawet dwa przypadki śmierci pracowników Amazona w Polsce.

W 2018 roku w centrum w Szczecinie-Kołbaskowie zmarł 69-letni mężczyzna. W maju ubiegłego roku w Sadach znaleziono martwą 40-letnią kobietę. W obu przypadkach przyczyną śmierci była niewydolność krążeniowo-oddechowa.

"Inicjatywa Pracownicza" walczy z nieludzką eksploatacją pracowników od początku działalności Amazona w Polsce – czytamy w serwisie.

REKLAMA

Sądowe zwycięstwo nie jest jednak jedynym sukcesem wywalczonym przez związkowców. W styczniu 2020 roku, po ciężkich negocjacjach firma zdecydowała się zawiesić na cztery miesiące system upokarzających i wykańczających pracowników ocen norm i jakości.

PR24.pl, strajk.eu, DoS, jk

 

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej