X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski Ład dla przedsiębiorców. Niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga na IPO

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2021 12:26
Niższe obciążenia podatkowe dla mikrofirm, ulga podatkowa zmniejszająca koszty wejścia na giełdę czy pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji - to część ze zmian, jakie przewidziano dla przedsiębiorstw w ramach Polskiego Ładu. Zapowiedziano też ulgę na automatyzację.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: REDPIXEL.PL/Shutterstock

Dzięki reformie wprowadzającej wysoką kwotę wolną od podatków, obniżone zostaną obciążenia dla 500 tys. firm, które mają dochody do poziomu 6 tys. zł miesięcznie. Najmniejsze firmy mają dzięki temu zaoszczędzić nawet 2 tys. zł rocznie.

Inne rozwiązanie przewidziane dla małych firm to tzw. ulga na prototypy.

"Konstrukcja prototypu to często niezbędny, a jednocześnie bardzo kosztowny warunek pomyślnej komercjalizacji produktu. System podatkowy powinien wspierać wysiłki przedsiębiorców w tworzeniu prototypów" - podkreślono w dokumencie.

Dodano, że koncepcja wzorowana jest na rozwiązaniach wprowadzonych we Francji.

Ryczałt dla przychodów zagranicznych

shutt eksport 1200.jpg
Rekordowy eksport polskich firm. Najlepszy wynik od kilku lat

W ramach działań skierowanych do małych przedsiębiorstw uwzględniono rozwiązania prawne ułatwiające planowanie i realizację procesów sukcesyjnych.

"W tym celu możliwe ma być zakładanie fundacji rodzinnych, wzorowanych na ich zagranicznych odpowiednikach. Mają one służyć zapewnieniu wielopokoleniowej sukcesji biznesu i akumulacji rodzimego kapitału. Będą także sprzyjać nowym inwestycjom oraz profesjonalizacji" - czytamy w strategii.

Do programu wpisano też 2 mln euro ryczałtu ewidencyjnego.


"Z początkiem 2021 r. weszły w życie zmiany, które podnoszą limit przychodów uprawniających do płacenia ryczałtu. Do tej pory limit ten wynosił 250 tys. euro. Zmiany objęły szerszą grupę wolnych zawodów, m.in. prawników, lekarzy, księgowych, inżynierów i tłumaczy" - napisano.

Polski Ład przewiduje także:

 • ulgę konsolidacyjną - ma zapewnić firmom impuls do szybkiego przeprowadzenia procesów konsolidacyjnych i zwiększania przewagi konkurencyjnej; efekt ten ma zostać osiągnięty przez ulgę w podatku CIT;
 • ryczałt dla przychodów zagranicznych - jeśli nierezydent zdecyduje się przenieść swoją rezydencję podatkową do Polski, to od dochodów zagranicznych zapłaci stały ryczałt;
 • "Program powrotu kapitału" to propozycja dla Polaków, którzy mają majątek lub ukryte dochody za granicą; w jego ramach, jak wyjaśniono, będzie można powrócić z majątkiem i dochodami bez obaw o wszczęcie postępowań w sprawie unikania opodatkowania.

Ulga na automatyzację i robotyzację

Ułatwienia dla średnich przedsiębiorstw zawierają ulgę na automatyzację i robotyzację, która ma zachęcić przedsiębiorców do inwestycji w bardziej efektywne, długoterminowe projekty rozwojowe.

Innym rozwiązaniem jest podatkowe wsparcie ekspansji zagranicznej.

"Chociaż bezpośrednie wsparcie ekspansji nie jest możliwe, system podatkowy może uwzględniać wiele kosztów pośrednich tak, by firmy mogły się rozwijać na innych rynkach" - podkreślono.

W dokumencie wymieniono także kilka ulg:

 • ulga na IPO - wrócono uwagę, że wejście na rynek publiczny pozwala na szybki rozwój przedsiębiorstw, a podmioty działające na tym rynku stanowią trzon krajowej gospodarki, ulga podatkowa ma wpłynąć na zmniejszenie kosztów wejścia na giełdę;
 • do średnich firm skierowana jest również tzw. symultaniczna ulga IP-BOX i B+R.; jak wskazano, wsparcie procesu działalności innowacyjnej musi przekładać się na możliwość jednoczesnego wykorzystania preferencji podatkowych na kolejnych etapach procesu.

Kolejna propozycja to rozszerzenie estońskiego CIT dla większej liczby firm. Przypomniano, że ten model polega na przesunięciu momentu opodatkowania zysków spółki do czasu ich wypłaty. Reforma weszła w życie w 2021 r. i według zapowiedzi będzie ewaluowana z perspektywą jej rozszerzenia. Tylko w 2021 r. w portfelach firm ma zostać - jak oszacowano - 5,6 mld zł.

Centrum obsługi podatkowej inwestora

Dodatkowo przewidziano łatwiejszy dostęp do finansowania venture capital. Dla zwiększenia zaangażowania venture capital na polskim rynku zostaną wyeliminowane istniejące bariery podatkowe, a także wdrożone rozwiązania, które w tym zakresie funkcjonują np. we Francji i Wielkiej Brytanii.

Dla dużych przedsiębiorstw ułatwieniem mają być:

 • Interpretacje 590, czyli pewność opodatkowania w pierwszych latach inwestycji; podkreślono, że jest to odpowiedź na potrzeby potencjalnych inwestorów, którzy potrzebują dokumentu wiążącego administrację podatkową,
 • stworzenie w Ministerstwie Finansów centrum obsługi podatkowej inwestora, które ma być specjalnym biurem odpowiedzialnym za kontakty z inwestorami strategicznymi;
 • uproszczenia w zakresie cen transferowych, czyli "uproszczenie w rozliczaniu cen transferowych dla holdingów inwestujących w Polsce";
 • wsparcie zatrudnienia innowacyjnych pracowników - nawiązuje do konstrukcji stosowanej we Włoszech, gdzie koszty zatrudnianych naukowców można odliczać od podatku,
 • tzw. grupy VAT; j Jak wyjaśniono, rozliczenia wewnątrz grup kapitałowych nie będą objęte podatkiem VAT, co oznacza dla nich oszczędność finansową, niższe koszty obsługi, a przy tym uproszczenie działalności analitycznej KAS;
 • "opcja opodatkowania VAT dla instytucji finansowych" - ma być zachętą dla inwestycji w Polsce przez sektor finansowy. Zaznaczono, że rozwiązanie to funkcjonuje w wielu krajach UE.

Pakiet ochronny podwykonawców

Polski Ład zakłada też wprowadzenie ustawy o programach akcjonariatu pracowniczego.

"W skali makro efektem będzie stworzenie mechanizmu sprzyjającego budowie silnej klasy średniej i unikaniu bądź ograniczaniu alokacji bogactwa narodowego jedynie w rękach nielicznych oligarchów" - czytamy w dokumencie.


Natomiast w skali mikro - m.in. zwiększenie możliwości inwestycyjnych i rozszerzenie źródeł pozyskania kapitału na cele rozwojowe spółek, zabezpieczenie spółek przed wrogim przejęciem czy likwidacją zakładu pracy.

W programie zwrócono też uwagę na ochronę podwykonawców. Zapowiedziano rozszerzenie pakietu ochronny podwykonawców przed nieuczciwymi praktykami przez utworzenie rachunku powierniczego, na który inwestor będzie wpłacał środki zabezpieczające wypłaty dla podwykonawców.

Wskazano również na nowelizację ustawy Kodeksu spółek handlowych oraz zapowiedziano "możliwość konfiskowania wykorzystanego do przestępstw mienia, które należy do osób trzecich".

PolskieRadio24.pl, PAP, DoS

Czytaj także

Jaką reformę podatkową planuje resort finansów ? Ujawniamy jej założenia

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 10:10
Podatkowa rewolucja miałaby się odbyć w trzech krokach. Po pierwsze, planowana jest likwidacja lub znaczne zmniejszenie odliczenia w PIT składki zdrowotnej. Drugim ruchem jest podwyżka kwoty wolnej od podatku do sumy 30 tys. zł. Trzecim etapem reformy jest podniesienie progu podatkowego z obecnych 85 tys. zł do 120 tys. zł. Te zmiany to uzupełnienie już obniżonej z 18 do 17 proc. pierwszej stawki PIT. O nowych planach pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport BGK: gwarancje de minimis pomogły firmom w utrzymaniu poziomu zatrudnienia i inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 13:48
Finansowanie pozyskane przez firmy dzięki zabezpieczeniu w formie gwarancji de minimis przełożyło się na 125 tys. miejsc pracy utworzonych w okresie kryzysu i aż 184 tys. zachowanych miejsc pracy - wynika z raport banku BGK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma planów zmian w podatkach VAT i CIT. Wiceminister finansów zapowiada korektę klina podatkowego

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 17:01
- Obecnie nie ma w planach zmian w podatkach VAT i CIT, w tzw. Nowym Ładzie będą zaproponowane zmiany w klinie podatkowym – powiedział podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego wiceminister finansów Piotr Patkowski.
rozwiń zwiń