X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zakaz handlu zgodny z konstytucją? TK podjął decyzję

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:28
Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok ws. zakazu handlu w niedziele. Uznał on, że dwa zaskarżone przepisy z ustawy dot. zakazu handlu w niedzielę są konstytucyjne; w pozostałej części sprawa została umorzona. To oznacza, że sklepy pozostaną w niedziele zamknięte.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: ALBIN MARCINIAK / EAST NEWS

Zdania odrębne do wyroku zgłosili sędziowie Zbigniew Andrzejewski i Jarosław Wyrembak.

Ustawę zakazującą handlu w niedziele zaskarżyła Konfederacja Lewiatan w 2018 r.

Ustawa, która wprowadziła zakaz niedzielnego handlu dla większości placówek, obowiązuje od 1 marca 2018 r. Wniosek w sprawie konstytucyjności tych przepisów w 2018 r. do TK złożyła Konfederacja Lewiatan. We wniosku tym zaskarżone zostały cztery przepisy ustawy.

Zaskarżone zostały cztery zapisy ustawy, m.in. ten, który informuje, że "w niedziele i święta w placówkach handlowych oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem - są zakazane".


Posłuchaj
00:18 zakaz.mp3 Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy wprowadzające zakaz handlu w niedzielę są zgodne z Konstytucją. O zbadanie konstytucyjności czterech przepisów z ustawy wprowadzającej zakaz handlu w niedzielę z 2018 roku wnioskowała Konfederacja Lewiatan./IAR/.

 

Według Konfederacji Lewiatan przepis "nie spełnia kryteriów dopuszczalnej ingerencji w wolność pracy".

Trybunał Konstytucyjny -"konstytucyjne jest określone w ustawie pojęcie wykonywania pracy w niedzielę"

We wtorek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że konstytucyjne jest określone w ustawie pojęcie wykonywania pracy w niedzielę. Zgodnie z przepisami należy przez to rozumieć "wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego w okresie 24 kolejnych godzin przypadających odpowiednio między godziną 24 w sobotę, a godziną 24 w niedzielę".

Za konstytucyjne uznano też vacatio legis przepisów. Konfederacja Lewiatan wskazywała, że ustawa weszła w życie z dniem 1 marca 2018 r., a opublikowana w Dzienniku Ustaw została 5 lutego 2018. "Vacatio legis wynosiło zaledwie 23 dni" - argumentowano.

Jednocześnie Trybunał postanowił o umorzeniu postępowania w sprawie dwóch kluczowych przepisów. Pierwszy z nich to artykuł ustanawiający zakaz handlu. Zgodnie z nim "w niedziele i święta w placówkach handlowych handel oraz wykonywanie czynności związanych z handlem, powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – są zakazane".

Drugi z przepisów to przepis wyliczający wyjątki od tego zakazu; zdaniem Konfederacji Lewiatan różnicuje on pracowników co do swobody wykonywania przez nich pracy w określone dni.

W ustawie dopuszczono szereg wyjątków od zakazu handlu, np. na stacjach paliw, a także w sytuacji, gdy np. przeważająca działalność placówki polega na handlu kwiatami, pamiątkami lub dewocjonaliami, prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych, sprzedaży wyrobów piekarniczych oraz w placówkach handlowych, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna

PR24, IAR, PAP, jk

Czytaj także

Spór o handel w niedzielę. "Chcemy ulżyć milionowi pracowników", "Można zmienić kodeks pracy"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 18:38
– Przesłanką powstania tego projektu jest ulżenie ponad milionowi pracowników branży handlowej, którzy są przeciążeni – mówił na antenie Trójki Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - W kodeksie pracy, zmieniając zaledwie jeden artykuł, można dopisać, że pracownikom przysługują np. dwie niedziele wolne - stwierdził Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji "Lewiatan". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rzeczpospolita": Lewiatan skarży do TK zakaz handlu w niedziele

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 09:04
Konfederacja Lewiatan zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Ustawodawca nie przyłożył się do przepisów, więc pełno w nich niejasności – uważają przedsiębiorcy. O sprawie pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaostrzenie zakazu handlu w niedzielę. Śniadek: powstały patologie

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 16:03
- Przed najbliższym posiedzeniem do Sejmu trafi projekt zaostrzający ograniczenie handlu w niedzielę - powiedział w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową poseł PiS Janusz Śniadek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sklep czy placówka pocztowa? Uszczelnienie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele coraz bliżej

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 12:53
To ma być koniec obchodzenia ograniczenia handlu w niedziele. Do Sejmu trafiła nowelizacja, która ma uszczelnić ustawę.
rozwiń zwiń