X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Praca hybrydowa i kryzys przywództwa. Nowe spojrzenie na globalny rynek pracy

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2021 11:11
Na całym świecie praca hybrydowa stała się w czasie pandemii koronawirusa standardowym modelem pracy. Zwiększa on produktywność, ale i wywiera presję na pracodawcę i pracownika. To z kolei wymusza na firmach głęboką refleksję nad tym, w jaki sposób mierzyć efektywność pracy i zarządzać pracownikami.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Antonio Guillem

Z raportu opracowanego przez The Adecco Group wynika, że 53 proc. pracowników chce hybrydowego modelu pracy, w którym ponad połowę czasu pracuje zdalnie. Praca zdalna w ostatnim czasie nie spowodowała spadku produktywności, a 82 proc. badanych uważa, że pracuje tak samo lub bardziej efektywnie niż wcześniej. W ostatnim roku liczba nadgodzin wzrosła o 14 proc., a ponad połowa młodych liderów zgłosiła, że wypaliła się zawodowo.

Coraz więcej pracowników i liderów (73 proc.) jest za mierzeniem wyników, a nie godzin spędzanych w pracy, podczas gdy tylko 36 proc. menedżerów ocenia wydajność na podstawie rezultatów. Zadowolenie z przywództwa jest niskie, a pracownicy coraz częściej nie mają kontaktu z przełożonymi. Zaledwie jedna trzecia pracowników uważa, że doczekuje się w firmie należnego uznania. Obawy związane z całkowitym powrotem do biura są najwyższe w Australii (53 proc.), Wielkiej Brytanii (52 proc.) i Kanadzie (51 proc.).

Wszystkim nie dogodzisz

Jak wskazuje raport ''Reset normalności'', nie ma jednego rozwiązania, które będzie idealne dla wszystkich, jeśli chodzi o zaspokajanie potrzeb pracowników. Coraz wyraźniej widać, jak przywódcy zmagają się z jednej strony z pracą zdalną swoich zespołów i opieką nad nimi, a z drugiej - zarządzaniem ludźmi. Konieczny jest zatem rozwój i wyposażenie zarówno liderów, jak i pracowników w nowe kompetencje, aby ponownie pobudzić motywację i budować spójną kulturę organizacji. Firmy, które potrafią i chcą rozpoznać potrzeby oraz zechcą wyjść im naprzeciw, wzrosną i będą osiągały sukcesy. Pozostałe, które nie będą wystarczająco elastyczne, mogą zostać w tyle.

- Dla tych, którzy nie są zobowiązani do fizycznej obecności w biurze, jest oczywiste, że nigdy nie wrócimy do życia zawodowego w tym samym kształcie i że podstawą pracy w przyszłości będzie elastyczność. Pandemia przyspieszyła istniejące wcześniej trendy i pewne jest, że nie można ich zignorować, a przyszły sukces firm zależy od dostosowania się do nich pracowników i liderów biznesu - mówi Alain Dehaze, CEO The Adecco Group.

Z badań przeprowadzonych na 15 000 respondentów z 25 krajów wynika kilka kluczowych wniosków:

1) Praca hybrydowa pozostanie z nami, ale kluczowa jest elastyczność

Na całym świecie duży odsetek pracowników (53 proc.) chce hybrydowego modelu pracy, w którym ponad połowę czasu pracuje zdalnie, a blisko trzy czwarte badanych (71 proc.) deklaruje, że w domu ma odpowiednie warunki do pracy. Ostatnie 18 miesięcy dowiodło, że praca zdalna nie wiąże się ze spadkiem wydajności. Ponad trzy czwarte pracowników chce zachować decyzyjność w zakresie planowania systemu, w jakim pracuje. Jest to szczególnie widoczny trend w przypadku młodszych pokoleń oraz rodziców, którym zależy na zachowaniu równowagi w życiu prywatnym i zawodowym.

Czytaj także:
covid sklep zakupy 1200.jpg
Ekonomiści o rekordowym wzroście PKB: najbardziej pomogły zakupy Polaków, czyli wzrost popytu wewnętrznego

2) Produktywność i zorientowanie na wyniki

Wiele osób pracowało przez ostatnie 1,5 roku w modelu hybrydowym, ale nie dla wszystkich było to pozytywne doświadczenie. Coraz częściej eksperci zastanawiają, jak długi powinien być tydzień pracy. W ubiegłym roku liczba nadgodzin wzrosła o 14 proc., a ponad połowa młodych liderów zgłosiła, że wypaliła się zawodowo. Blisko trzy czwarte (73 proc.) pracowników i liderów deklaruje, że chce być oceniana na podstawie wyników, a nie godzin spędzonych na pracy.

3) Coraz więcej pracowników ma kłopoty ze zdrowiem psychicznym

Jak wynika z raportu, istnieje duże ryzyko utraty nowego pokolenia przywódców - ponad połowa młodych liderów (54 proc.) cierpi na wypalenie zawodowe, a 3 na 10 pracowników twierdzi, że ich zdrowie psychiczne i fizyczne pogorszyło się w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Firmy muszą ponownie zastanowić się, w jaki sposób mogą lepiej wspierać pracowników i zadbać o ich dobrostan psychiczno-fizyczny w nowym modelu pracy. Co istotne, 67 proc. osób niebędących menedżerami twierdzi, że liderzy nie spełniają oczekiwań w zakresie dbania o ich samopoczucie.

4) Deficyt przywództwa

Istnieje duża rozbieżność między poglądami liderów na temat własnych działań i wyników a opinią ich pracowników. Zadowolenie z przywództwa jest niskie, a tylko jedna trzecia osób niebędących kierownikami uważa, że jest doceniana w firmie. Niespełna połowa wszystkich pracowników twierdzi, że menedżerowie spełnili lub przekroczyli ich oczekiwania (48 proc.), a 50 proc. udzieliło im wsparcia w kwestii zachowania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. Jest to szczególnie widoczne w Europie Zachodniej i Japonii - tam zadowolenie z pracy liderów jest najniższe.

5) Masowa rezygnacja z pracy?

Przy niskim poziomie motywacji i zaangażowania, mniej niż połowa pracowników jest zadowolona z perspektyw zawodowych w swojej firmie, a 2 na 5 osób zmienia lub rozważa zmianę pracy. 41 proc. badanych zastanawia się nad przejściem do firmy, która jest bardziej otwarta i elastyczna wobec pracowników. Masowa rezygnacja nie jest jeszcze przesądzona, ale to wyraźny sygnał dla organizacji, żeby ponownie zwróciły się w stronę swoich pracowników i ich potrzeb.

PolskieRadio24.pl/ The Adecco Group/ PAP/ mib

Czytaj także

Programy wspierające kształcenie pracowników. Resort rozwoju tworzy platformy edukacyjne

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 08:51
Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii pracuje nad planami wspierającymi kształcenie pracowników. Mają one zostać uruchomione w nowej perspektywie unijnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki temu osoby zarówno z metropolii jak i z regionów o niższej dostępności wiedzy fachowej będą mogły w równym stopniu poszerzać swoje kompetencje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany na globalnym rynku pracy. Zaskakujący raport Światowego Forum Ekonomicznego

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 17:00
Znajomość nowych technologii, konieczność ciągłego podnoszenia kwalifikacji oraz balansowanie pomiędzy działaniem kreatywnym a współpracą z algorytmami i maszynami, przy powtarzalnych czynnościach - takie są oczekiwania pracodawców po pandemii, wynika z raportu "The Future of Jobs 2020", który opracowało Światowe Forum Ekonomiczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na te zawody będzie szczególne zapotrzebowanie. MEiN przedstawiło najnowszą listę

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 10:58
28 zawodów znalazło się na nowej liście zawodów, dla których jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Wśród nich są cztery nowe: dekarz, technik dekarstwa, technik robotyk i monter nawierzchni kolejowej – podało w czwartek MEiN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracownicy pilnie poszukiwani. Ofert jest więcej niż przed pandemią

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 07:02
"Czerwiec rozgrzał do czerwoności portale i firmy rekrutacyjne. Liczba opublikowanych w internecie ofert pracy była w ubiegłym miesiącu nawet większa niż w 2019 r." - czytamy we wtorkowej "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń