Deloitte: w wielu firmach zarządzanie zasobami IT nie nadąża za rozwojem biznesu
Barierą są m.in. problemy z pozyskaniem odpowiednich specjalistów i organizacją pracy - wskazano w badaniu firmy doradczej.
2021-11-17, 12:55
Jak zwrócono uwagę w informacji o badaniu firmy doradczej Deloitte IT Asset Management Global Survey 2021, rozwój technologii i kompetencji cyfrowych, jak i obecna sytuacja pandemiczna stawiają przed organizacjami niespotykane wcześniej wyzwania w obszarze skutecznego i wydajnego gospodarowania zasobami.
"Aby ten proces przebiegał bez zakłóceń, firmy powinny wykazywać odpowiedni poziom dojrzałości w obszarze zarządzania infrastrukturą IT" - zaznaczono w środowej informacji Deloitte.
IT Asset Management (ITAM) to rodzaj zarządzania biznesowego, który jest bezpośrednio powiązany z infrastrukturą IT przedsiębiorstwa. Często ITAM lub zarządzanie zasobami IT jest podczęścią procesu zarządzania ITSM lub usługami IT, ale jest to również coś, co powinni wziąć pod uwagę architekci IT i kierownicy projektów IT przy rozważaniu kosztów i licencjonowania na wszystkich etapach projektu.
Problem z powodu braku programów oraz specjalistów
Według badania 84 proc. menedżerów odpowiedzialnych za IT przyznaje, że w ich organizacji nie ma dobrego programu ITAM (IT Asset Management/ ITAM), który pozwalałby na skuteczne zarządzanie zasobami IT.
REKLAMA
"Największą barierą w tym zakresie jest brak dojrzałości dotychczasowych praktyk ITAM i problemy z pozyskaniem odpowiednich specjalistów" - wskazano.
Powiązany Artykuł
![shutterstock komputery kobiety programiści 1200x.jpg](http://static.prsa.pl/images/c92a475a-9925-4b2d-9165-326913143dd2.jpg)
Kobiety w branży IT. "Radzą sobie świetnie i jest ich coraz więcej"
Prawie 90 proc. respondentów jest zdania, że szybko zmieniający się biznes, regulacje i technologie sprawiają, że trudniej im jest zwiększyć dojrzałość ITAM w organizacjach.
Zmieniające się programy IT są wyzwaniem dla pracowników, stąd potrzeba szkoleń
Obawy budzi też rosnąca różnorodność zasobów IT oraz wyzwania związane z zarządzaniem nimi, wynikające z: infrastruktury opartej na chmurze (44 proc.), zarządzania licencjami na procesory (38 proc.), tzw. shadow IT, czyli wykorzystywanie systemów poza kontrolą IT (32 proc.), trudności w zrozumieniu zasad licencjonowania rdzeni i procesorów (29 proc.).
Aby skutecznie zmierzyć się z tymi wyzwaniami, ponad siedmiu na dziesięciu respondentów widzi potrzebę przeszkolenia pracowników.
REKLAMA
Jak dodano, 37 proc. respondentów jest obecnie "w fazie optymalizacji i zarządzania ITAM", a 82 proc. dopiero do tego dąży.
Trzy czwarte badanych ocenia, że nadążanie za technologią jest największym wyzwaniem dla firm
Według autorów badania brak spójnych i efektywnych procesów biznesowych związanych z ITAM jest największą barierą do osiągnięcia dojrzałości organizacyjnej (73 proc. wskazań). Wyzwaniem jest też organizacja pracy i zarządzanie zasobami ludzkimi (jasny podział ról i obowiązków, przejście odpowiednich szkoleń i posiadanie właściwych umiejętności), co wskazało 68 proc. respondentów.
Z kolei ponad trzy czwarte badanych dostrzega potrzebę ciągłego rozwoju umiejętności i aktualizacji narzędzi oraz technologii ITAM.
Powiązany Artykuł
![firma 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/9f897a75-5933-4e1b-b00a-2701c9e1929a.jpg)
Firmy IT coraz chętniej korzystają z coworkingu. Hybrydowe biura to ich domena
Zarządzanie zasobami IT musi uwzględniać współpracę z działami finansów i powiązanymi działami w firmie
Ponad połowa badanych ocenia natomiast, że zwrot z inwestycji w ITAM można osiągnąć poprzez zmniejszenie kosztów ogólnych związanych z inwentaryzacją zasobów IT, zarządzaniem oprogramowaniem i monitorowaniem błędów.
REKLAMA
"Podstawowym celem powinna być maksymalizacja wartości inwestycji technologicznych dla całej organizacji. Osiągnąć to można poprzez zarządzanie "biznesową stroną" IT, czyli współpracą ze wszystkimi kluczowymi zespołami takimi jak finanse, zaopatrzenie, zarządzanie ryzykiem oraz innymi jednostkami biznesowymi, które są organizacyjnie powiązane z IT" - oceniono.
Jak wynika z raportu, zespoły ITAM tradycyjnie wykonywały w dużej mierze pracę opartą na raportowaniu i analizie danych organizacji (zakupy, wdrożenia, wykorzystanie zasobów). W ostatnich dwóch latach dla 66 proc. respondentów były to główne obowiązki. Niespełna jedna piąta przyznaje, że stanowi ciało doradcze i informacyjne.
W badaniu wzięło udział 2 500 osób z ponad 18 krajów. Co trzeci respondent był członkiem zarządu lub należał do kadry kierowniczej wyższego szczebla.
PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA