Ochrona krytycznych sektorów gospodarki przed wrogimi przejęciami. UE ma na to sposób
Procedura screeningu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) została formalnie wprowadzona przez Unię Europejską w trakcie pandemii, w październiku 2020 r. Motywowana była względami bezpieczeństwa narodowego i potrzebą ochrony krytycznej infrastruktury oraz newralgicznych ekosystemów unijnych przed wrogimi przejęciami i nieuczciwą konkurencją, zwłaszcza ze strony tzw. nie-sojuszniczych państw.
2023-11-07, 09:33
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Komisja zaleciła państwom członkowskim rozszerzenie kontroli inwestycji pochodzących z Białorusi i Rosji. Unijne regulacje zachęciły część krajów do wprowadzenia mechanizmu screeningu BIZ. Obecnie taka procedura obowiązuje w 21 spośród 27 państw członkowskich UE. Procedura obejmuje niemal wyłącznie inwestycje typu brownfield, czyli fuzje i przejęcia.
Ochrona sektorów krytycznych
Wzrost liczby wniosków poddanych screeningowi wynika zarówno z rosnącej popularności tego instrumentu wśród państw członkowskich (w 2022 r. skorzystało z niego 21 państw, w 2021 r. – 11), jak i szerszego zakresu sektorów uznanych przez członków UE za krytyczne.
Zdecydowana większość wniosków, bo aż 86 proc., uzyskała bezwarunkową autoryzację, 9 proc. było dopuszczone warunkowo, 4 proc. zostało wycofane przez zainteresowane strony, a tylko 1 proc. zablokowane. Decyzja o zablokowaniu podejmowana jest przez państwa członkowskie decydujące również, które projekty powinny podlegać ocenie.
REKLAMA
Formalne badanie
Unia Europejska musi balansować pomiędzy utrzymaniem wysokiej atrakcyjności inwestycyjnej a intensywnością regulacji screeningowych. Regulacje te bowiem stanowią formę protekcjonizmu i utrudniają podmiotom zagranicznym dostęp do rynku. Jest to szczególnie ważne w kontekście spowolnienia w globalnych przepływach BIZ.
Napływ BIZ do UE przybrał w 2022 r. wartości ujemne i wyniósł -140 mld EUR, na co wpłynęło wycofanie z Luksemburga w IV kwartale aktywów przez firmę z sektora telekomunikacyjnego. Po wyłączeniu Luksemburga wzrost napływu BIZ do Europy w 2022 r. wyniósł 22 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W 2021 r. do państw UE napłynęło 168 mld USD, co stanowi 10 proc. wszystkich BIZ lokowanych w gospodarce światowej.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ mib
REKLAMA