Chiny zakazały eksportu technologii przetwórstwa metali ziem rzadkich. To sposób na utrzymanie dominacji

2023-12-22, 09:50

Chiny zakazały eksportu technologii przetwórstwa metali ziem rzadkich. To sposób na utrzymanie dominacji
Chiny/ Władze zakazały eksportu technologii przetwarzania metali ziem rzadkich, by chronić swoją dominację.Foto: Shutterstock/ mykhailo pavlenko

Władze Chin, największego przetwórcy metali ziem rzadkich, zakazały w czwartek eksportu technologii pozyskiwania tych strategicznych surowców. Agencja Reutera oceniła to jako kolejny środek służący utrzymaniu dominacji w produkcji kilku z nich.

Kraje zachodnie zaczynają powiększać swoje zdolności przetwórcze tych pierwiastków, natomiast wprowadzony przez Pekin zakaz może mieć wpływ szczególnie na rynek tzw. ciężkich metali ziem rzadkich, w rafinowaniu których Chiny są praktycznie monopolistą - podał Reuters.

Metale ziem rzadkich to grupa 17 pierwiastków używanych w produkcji pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych i elektroniki. Tradycyjnie dzieli się je na lekkie i ciężkie.

Interes publiczny

Chińskie ministerstwo handlu zakazało eksportu technologii produkcji metali ziem rzadkich i stopów, a także wytwarzania niektórych rodzajów magnesów. Jako powód dopisania ich do "katalogu technologii, których eksport jest zakazany lub podlega obostrzeniom", podano ochronę bezpieczeństwa państwowego i interesu publicznego.

Władze Chin znacznie zaostrzyły w tym roku przepisy dotyczące eksportu kilku pierwiastków, co komentatorzy wpisywali w narastającą rywalizację z Zachodem o kontrolę nad krytycznymi surowcami. W sierpniu, po wprowadzeniu ograniczeń w odniesieniu do przetworzonego galu i germanu, używanych w produkcji półprzewodników, ich eksport spadł prawie do zera.

Reuters podkreśla, że Europa i USA starają się obecnie zmniejszyć zależność od przetworzonych metali ziem rzadkich z Chin, które odpowiadają za prawie 90 proc. globalnej produkcji. W przypadku ciężkich metali ziem rzadkich, takich jak używany do produkcji silników do pojazdów elektrycznych dysproz, odsetek ten wynosi 99,9 proc. - wynika z danych firmy Benchmark Mineral Intelligence (BMI).

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

Polecane

Wróć do strony głównej