Opodatkowanie przedsiębiorstw w UE. Od stycznia nowa stawka

Od nowego roku w Unii Europejskiej weszły w życie nowe przepisy wprowadzające minimalną stawkę w wysokości 15 proc. efektywnego opodatkowania wielonarodowych przedsiębiorstw prowadzących działalność w państwach członkowskich i uzyskujących ponad 750 mln euro przychodów rocznie.

2024-01-02, 13:10

Opodatkowanie przedsiębiorstw w UE. Od stycznia nowa stawka
Od stycznia 2024 roku obowiązuje nowa stawka opodatkowania dla przedsiębiorstw ponadnarodowych działających na terenie UE.Foto: Shutterstock/ Ground Picture

- Ten nowy rok jest początkiem nowej ery opodatkowania dużych przedsiębiorstw wielonarodowych. Wejście w życie tej historycznej reformy w Europie i w jurysdykcjach na całym świecie stanowi ważny krok w kierunku sprawiedliwszego systemu opodatkowania osób prawnych. Obniżając motywację przedsiębiorstw do przenoszenia zysków do jurysdykcji o niskich stawkach podatkowych, nowe przepisy ograniczają tendencję do równania w dół stawek podatku od osób prawnych w UE i na świecie - zadeklarował komisarz UE ds. gospodarki Paolo Gentiloni.

Globalne porozumienie

- Zachęcam wszystkich sygnatariuszy globalnego porozumienia w sprawie podatków do podjęcia rozmów i szybkiego wprowadzenia w życie tej kluczowej reformy, która może wygenerować dodatkowe 220 mld dolarów rocznie, aby pomóc krajom na całym świecie w finansowaniu kluczowych inwestycji i wysokiej jakości usług publicznych - dodał.

Nowe regulacje mają zastosowanie do wielonarodowych i krajowych grup kapitałowych w UE, których łączne przychody finansowe wynoszą ponad 750 mln euro rocznie. Obowiązują zarówno krajowe, jak i wielonarodowe grupy kapitałowe posiadające spółkę dominującą lub spółkę zależną z siedzibą w państwie członkowskim UE.

Dyrektywa zawiera wspólny zbiór przepisów dotyczących sposobu obliczania i stosowania podatku wyrównawczego należnego w danym kraju, jeżeli efektywna stawka podatkowa jest mniejsza niż 15 proc. Jeżeli spółka zależna nie podlega minimalnej efektywnej stawce w państwie trzecim, w którym ma siedzibę, państwo członkowskie spółki dominującej również zastosuje wobec niej podatek wyrównawczy. Dyrektywa zapewnia ponadto skuteczne opodatkowanie w sytuacjach, w których spółka dominująca znajduje się w kraju trzecim o niskich stawkach podatkowych, który nie stosuje równoważnych przepisów.

REKLAMA

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej