Walne Zgromadzenie Orlenu. Są zmiany w radzie nadzorczej spółki
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Orlenu odwołało we wtorek wszystkich członków rady nadzorczej spółki. W innej uchwale NWZ ustaliło, na wniosek Skarbu Państwa, liczbę członków rady nadzorczej na 10.
2024-02-06, 12:34
W głosowaniu Walne Zgromadzenie odwołało cały skład rady nadzorczej: Wojciecha Jasińskiego, Andrzeja Szumańskiego, Annę Wójcik, Barbarę Jarzembowską, Andrzeja Kapałę, Jadwigę Lesisz, Romana Kusza oraz Annę Sakowicz-Kacz. Za odwołaniem każdego członka padło ponad 73 proc. głosów.
Nowy skład RN
Akcjonariusze Orlenu wybrali jednocześnie nowych członków rady nadzorczej.
Z rekomendacji Skarbu Państwa weszli do niej: Michał Gajdus, Ewa Gąsiorek, Katarzyna Łobos, Kazimierz Mordaszewski, Mikołaj Pietrzak, Wojciech Popiołek, Ireneusz Sitarski, Tomasz Sójka i Tomasz Zieliński. Do rady nie został wybrany Jan Woźniak, zgłoszony przez NN OFE.
Posłuchaj
Wtorkowe Walne Zgromadzenie ustaliło liczbę członków nowej rady nadzorczej na 10 osób, ale akcjonariusze wybrali tylko dziewięć osób.
REKLAMA
Przewodniczącym rady nadzorczej Orlenu został Wojciech Popiołek.
Przewidywane zmiany w zarządzie
Według spekulacji medialnych zmiany w radzie nadzorczej mogą być wstępem do zmian w zarządzie Orlenu. Według statutu koncernu rada nadzorcza powołuje i odwołuje członków zarządu spółki, z zastrzeżeniem, że jeden członek zarządu jest powoływany przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa, do czasu zbycia przez Skarb Państwa ostatniej akcji spółki, a decyzję o jego odwołaniu podejmuje rada nadzorcza.
Jak zakłada statut Orlenu, w skład zarządu może wchodzić tam od pięciu do 11 członków, w tym prezes, wiceprezesi i pozostali członkowie. Do poniedziałku, 5 lutego, zarząd spółki liczył 11 osób, ale jego skład zmniejszył się, gdyż z końcem tego dnia funkcje przestali pełnić: prezes Daniel Obajtek - odwołany przez radę nadzorczą po tym, jak oddał się wcześniej do jej dyspozycji - oraz członkowie zarządu, którzy złożyli rezygnacje: ds. finansowych - Jan Szewczak, ds. handlu i logistyki - Michał Róg, ds. transformacji cyfrowej - Patrycja Klarecka, a także ds. korporacyjnych - Armen Artwich.
Przed rozpoczęciem wtorkowego NWZ Orlenu w zarządzie spółki pozostali członkowie: Józef Węgrecki - ds. operacyjnych, Piotr Sabat - ds. rozwoju, Adam Burak - ds. komunikacji i marketingu, Krzysztof Nowicki - ds. produkcji i optymalizacji, Iwona Waksmundzka-Olejniczak - ds. strategii i zrównoważonego rozwoju oraz Robert Perkowski - ds. wydobycia.
REKLAMA
Obradujące we wtorek NWZ Orlenu zostało zwołane jeszcze w grudniu ubiegłego roku na wniosek zarządu spółki. W styczniu tego roku minister aktywów państwowych, reprezentujący Skarb Państwa, złożył wniosek o rozszerzenie porządku posiedzenia o zmiany w składzie rady nadzorczej.
Jeżeli nie dojdzie do zwołania kolejnego NWZ Orlenu, to najbliższe Zwyczajne Walne Zgromadzenie spółki, podsumowujące rok obrotowy i zatwierdzające wyniki finansowe oraz decydujące w sprawie dywidendy, może zebrać się, jak to bywało wcześniej, w maju lub czerwcu. Na tym właśnie posiedzeniu akcjonariusze Orlenu będą obradować również nad udzieleniem członkom zarządu i rady nadzorczej, w tym b. prezesowi Danielowi Obajtkowi, absolutorium za miniony rok. Można spodziewać się, że wtedy - podobnie, jak obecnie - o przyjęciu projektów uchwał w tej kwestii decydować będą głosy Skarbu Państwa.
Orlen to największa spółka w Polsce i naszej części Europy, to koncern multienergetyczny, w którym pracuje blisko 65 tys. osób. Udziały Skarbu Państwa w spółce to 49,9 proc., 5,4 proc. ma Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny, reszta, czyli 44,7 proc. należy do pozostałych akcjonariuszy.
- Orlen sprzeda Gas Storage Poland. Magazyny mają pozostać własnością spółki
- Zmiany kadrowe w Orlenie. Dziś zostanie wybrana nowa rada nadzorcza
PAP/IAR/PR24.pl/K.Prostak/mk/kormp
REKLAMA