Korekta rozkładu jazdy PKP. Od 10 marca zmiany w kursowaniu pociągów

2024-03-06, 10:02

Korekta rozkładu jazdy PKP. Od 10 marca zmiany w kursowaniu pociągów
Między środą 27 marca a wtorkiem 2 kwietnia 276 pociągów zostanie wzmocnionych o 332 wagony. . Foto: Shutterstock/ Martyn Jandula

Zmiana godzin kursowania, inne czasy przejazdu a w niektórych przypadkach zastępcza komunikacja autobusowa. W najbliższą niedzielę, 10 marca wejdzie w życie korekta rozkładu jazdy na kolei. Zarządca sieci, czyli PKP Polskie Linie Kolejowe wprowadzają takie rozwiązania, żeby dostosować rozkład jazdy pociągów do prowadzonych prac inwestycyjnych.

Z wiosennej korekty rozkładu jazdy na kolei najbardziej ucieszą się osoby, które planują podróże z Krakowa, albo z innych miast do Zakopanego. Po trwającym wiele lat remoncie trasy Kraków - Zakopane, kolejarze ogłosili, że po 10 marca pociągi pokonają ten odcinek w rekordowym czasie dwóch godzin i siedemnastu minut w stronę Zakopanego, oraz dwóch godzin i czternastu minut w stronę Krakowa.

To historyczny rekord na tej trasie. Przed wybuchem drugiej wojny światowej pociąg LUXTORPEDA pokonał ten odcinek w dwie godziny i osiemnaście minut. Jechał jednak bez pasażerów, a przejazd był jedynie testem.

Siłą rzeczy skróci się także czas podróży wszystkich pociągów, które jadą do Zakopanego. Najszybszy skład z Warszawy pokona trasę do stolicy Tatr w niewiele ponad 4 godziny i 40 minut.

Tak samo lub szybciej

Dobrą informacją jest też to, że pociągi spółki PKP Intercity, kursujące między największymi miastami utrzymają dotychczasowe, niedawno skrócone czasy przejazdów.

Trasę z Krakowa do Trójmiasta najszybszy pociąg pokona w 4 godziny i 52 minuty, z Warszawy do Gdańska w 2 godziny i 29 minut, z Warszawy do Poznania w 2 godziny i 29 minut, z Lublina do Warszawy w 1 godzinę i 45 minut, a z Bydgoszczy do Warszawy w 2 godziny i 56 minut.

Po wprowadzeniu w życie wiosennej korekty nie zmienią się ograniczenia na warszawskim węźle kolejowym. Przedłużająca się modernizacja stacji warszawa Zachodnia wymusza pozostawienie zmienionej organizacji ruchu. Z uwagi na modernizację stacji Warszawa Zachodnia pociągi po średnicy podmiejskiej w dalszym ciągu będą kursowały ze średnią częstotliwością około 12 minut w obu kierunkach.

Ponadto tak jak dotychczas, część pociągów zostanie skierowana na średnicę dalekobieżną, natomiast pozostałe z kierunku zachodniego będą zaczynać lub kończyć bieg na stacji Warszawa Główna, a z kierunku wschodniego - na stacji Warszawa Wschodnia. Część pociągów dalekobieżnych nadal będzie rozpoczynać i kończyć kursy na stacji Warszawa Gdańska, a nie Warszawa Centralna.

Co więcej, wydłuży się czas przejazdu pociągami kursującymi z Warszawy Centralną Magistralą Kolejową w kierunku Krakowa czy Katowic. Wszystko przez prace związane z montażem nowego systemu bezpieczeństwa na magistrali. Na odcinku od Grodziska Mazowieckiego do miejscowości Psary najszybsze pociągi będą kursować z prędkością do 160 kilometrów na godzinę.

Nowe przystanki

PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadają za to uruchomienie kilku nowych przystanków, które już za kilka dni zostaną uwzględnione w rozkładzie jazdy.

Po 10 marca W województwie zachodniopomorskim pociągi zatrzymają się na nowych przystankach w Kołobrzegu, Świdwinie i Goleniowie. Przystanki Kołobrzeg Radzikowo i Świdwin Zamek powstały w ramach programu Przystanek Plus, natomiast przystanek Goleniów Park Przemysłowy powstał w ramach budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Podróżni skorzystają z obiektów, które są dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się.

W województwie łódzkim pasażerowie wsiądą do pociągów z nowego przystanku Stare Grudze na trasie Łódź - Łowicz, który zastąpi przystanek Grudze.

Nowe przystanki powstały także w województwie pomorskim i wielkopolskim.

W województwie małopolskim oddany do użytku zostanie kolejny peron na nowym przystanku Nowy Sącz Gorzków oraz przejście podziemne, umożliwiające bezpieczne dojście do pociągu.

Zastępcza komunikacja autobusowa pojawi się na odcinku Lizawice - Oława. Rozpoczęcie prac przy budowie przystanku Oława Zachodnia na Dolnym Śląsku wymaga wprowadzenia za część pociągów regionalnych właśnie komunikacji autobusowej.

Szczegółowe informacje dotyczące rozkładu znajdują się na stronach internetowych przewoźników, na Portalu Pasażera prowadzonego przez PKP Polskie Lnie Kolejowe oraz na dworcach i stacjach kolejowych.
Wiosenna korekta będzie obowiązywać do 9 czerwca.

Czytaj także:

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak

Polecane

Wróć do strony głównej