Hakerzy nie próżnują. Lawinowo rośnie liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem

W 2022 roku było około 40 tysięcy naruszeń cyberbezpieczeństwa, ale w 2023 roku już 80 tysięcy. Te dane przekazał wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. - Rok do roku jest to wzrost o 100 proc. A pierwszy kwartał 2024 roku wskazuje, że tych incydentów w tym roku będzie jeszcze więcej - dodał wicepremier.

2024-04-03, 13:00

Hakerzy nie próżnują. Lawinowo rośnie liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem
Przestępcy będą coraz częściej wykorzystywać algorytmy sztucznej inteligencji (AI) do fałszywych połączeń telefonicznych, aby wyłudzić dane niezbędne aby zalogować się do konta.Foto: Shutterstock/Syda Productions

- Mamy sytuację trudną i krytyczną. Jeżeli popatrzymy na wojnę na Ukrainie - sytuacja tam jest trudna, jest o wiele trudniejsza przez ostatnie miesiące i musimy o tym odważnie, ale też z całą odpowiedzialnością mówić rodakom. Obecny rząd czyni starania, żeby Polaków przygotować na różne sytuacje, oczywiście wskazując, że jest bezpiecznie - powiedział Gawkowski.

Podkreślił, że w Polsce trwa proces wdrażania dyrektywy o usługach cyfrowych, która ma pomagać w przeciwdziałaniu dezinformacji. Przypomniał, że jedną z pierwszych decyzji, które podjął była rozmowa z grupą przedstawicieli największych platform społecznościowych, działających w Polsce. Zapewnił, że celem resortu i rządu jest zwalczanie dezinformacji, a odpowiedzialność za fake newsy musi być tam, gdzie one są wytwarzane.

Zaufanie ro podstawa mediów społecznościowych

- Po to są duże platformy społecznościowe, które chcą uchodzić za godne zaufania, żeby podnosiły poziom bezpieczeństwa i informacji i brały za to współodpowiedzialność - podkreślił wicepremier Krzysztof Gawkowski. Zapowiedział, że w 2024 roku powinna być już procedowana przez Sejm ustawa o usługach cyfrowych.

W jego opinii cyberprzestrzeń stała się kolejnym polem walki, łatwym i przyjemnym, bo nie trzeba wysyłać czołgów, a można sparaliżować państwo.

REKLAMA

- Podjęliśmy działania, mające zabezpieczyć infrastrukturę krytyczną, nowelizujemy ustawę o krajowym systemie bezpieczeństwa, chcemy wzmocnić rolę koordynacji cyberbezpieczeństwa - zapewnił wicepremier i szef resortu cyfryzacji..

Co dalej z aplikacją mObywatel? 

Jak stwierdził wicepremier Gawkowski rozwój aplikacji mObywatel, nadrabianie zaległości legislacyjnych czy odbudowa relacji międzynarodowych - to elementy, którymi zajmowało się ministerstwo cyfryzacji przez pierwsze sto dni od zmiany jego kierownictwa.

Dlatego najważniejsze wyzwania na ten rok dotyczą uregulowania rynku komunikacji elektronicznej oraz budowania strategii i kompetencji cyfrowych.

- Strategię cyfrową przedstawimy po wakacjach. Chcemy, żeby w 2025 roku były jasne wytyczne dotyczące tego, jak i gdzie Polska widzi swoje cele cyfrowe - powiedział wicepremier.

REKLAMA

Ministerstwo Cyfryzacji pracuje też nad aktualizacją polityki w sprawie sztucznej inteligencji. Jak wyjaśniał wiceszef resortu cyfryzacji Dariusz Standerski, będzie powołany specjalny fundusz AI, który pomoże rozwijać się polskim start-upom. 

- Priorytety polityki dotyczącej sztucznej inteligencji są już przygotowane i opiniowane przez Radę Cyfryzacji - dodał Dariusz Standerski.

Ministerstwo Cyfryzacji za kilka dni opublikuje raport pełnomocnika rządu do spraw cyberbezpieczeństwa. 

REKLAMA


PR24/PAP/Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Dadura/ipl/w Siekaj/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej