Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu. To znana w środowisku osoba

2024-04-11, 11:30

Ireneusz Fąfara nowym prezesem Orlenu. To znana w środowisku osoba
Orlen ma nowego szefa. Rada nadzorcza spółki wybrała na to stanowisko Ireneusza Fąfarę. Foto: Orlen

Nowy prezes Orlenu, Ireneusz Fąfara, to osoba znana w branży. Eksperci wskazują, że czeka go wiele wyzwań, między innymi w związku z transformacją energetyczną.

Rada nadzorcza Orlenu wybrała Ireneusza Fąfarę na nowego prezesa - poinformowała w środę spółka. Konkurs na szefa Orlenu trwał ponad 2 miesiące. Zgłosiło się do niego 260 kandydatów.

Wiceprezesem ds. korporacyjnych i pierwszym zastępcą prezesa został Witold Literacki. Obydwaj obejmą stanowiska w czwartek.

Jak sprecyzował Orlen w środowym komunikacie, Fąfara został powołany na prezesa na okres wspólnej kadencji zarządu, która kończy się z dniem Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok 2025.

Firma musi odpocząć od polityki

Redaktorka naczelna portalu green-news.pl Justyna Piszczatowska powiedziała, że przed nowym zarządem Orlenu wiele wyzwań. Wśród nich, w pierwszej kolejności wymieniła, ustabilizowanie i wyciszenie sytuacji w firmie. Zwróciła uwagę, że konkurs na szefa giganta bardzo się przeciągnął.

- Firma musi odpocząć od polityki i wrócić do normalnej pracy biznesowej - podkreśliła.

Dodała, że w średnim i dłuższym terminie trzeba będzie zweryfikować strategiczne kierunki rozwoju Orlenu i podjąć decyzje dotyczące transformacji energetycznej i paliwowej.

Orlen potrzebuje odważnych decyzji

Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl zaznaczył natomiast, że dobrze, aby człowiek w najważniejszej spółce skarbu państwa, miał także "silne poparcie polityczne, bo wtedy będzie w stanie podejmować odważne decyzje, jakich Orlen teraz potrzebuje". Wskazał, że Fąfara łączony jest z Trzecią Drogą, która miała wysunąć jego kandydaturę. 

Zdaniem Jakóbika, przede wszystkim należy zaktualizować strategię Orlenu i m.in. rozstrzygnąć los małego atomu i kwestie zaangażowania w rafinerię w Schwedt w Niemczech.

- No i co dalej z paliwami alternatywnymi. Jak szybko jesteśmy w stanie odchodzić od paliw kopalnych - dodał ekspert.

Posłuchaj

Od dziś nowi szefowie Orlenu sprawują swoje stanowiska. 0:54
+
Dodaj do playlisty

Doskonała znajomość sektora

Koncern podkreśla, że Ireneusz Fąfara to ekspert doskonale znający sektor paliwowy i wyzwania związane z transformacją energetyki. Fąfara w przeszłości pracował już w Orlenie - od wiosny 2010 r. kierował litewską spółką ówczesnego PKN Orlen - Orlen Lietuva, dawniej Mazeikiu Nafta w Możejkach.

Jako Prezes Orlen Lietuva zreformował i doprowadził do zyskowności rafinerię w Możejkach - zaznaczył koncern w komunikacie. Ze stanowiska ustąpił na początku 2018 r. W tym czasie firma m.in. zawarła ugody w wieloletnich sporach z głównymi partnerami rafinerii w Możejkach - Kolejami Litewskimi i Portem w Kłajpedzie. Przed przejściem do PKN Orlen, od maja 2007 r. Fąfara był prezesem BGK.

Energetyka, finanse, banki, giełdy

Ireneusz Fąfara jest absolwentem Akademii Ekonomicznej w Krakowie o specjalności Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze oraz studiów podyplomowych na Politechnice Łódzkiej. Odbył praktykę na giełdach we Frankfurcie i Dusseldorfie. Ukończył kursy z zakresu: finansów, rynków kapitałowych i systemów emerytalnych organizowane m.in. przez Związek Banków Szwajcarskich oraz Austriacki Bank Centralny. Posiada licencję maklera papierów wartościowych.

Posłuchaj

Wojciech Jakóbik z portalu biznesalert.pl powiedział, że to osoba znana w środowisku. Źródło: IAR 0:24
+
Dodaj do playlisty

W latach 1985-1990 pracował w firmach branży energetycznej jako specjalista ds. eksportu. Od 1992 r. pracował w Banku Energetyki S.A. w Radomiu. W latach 1993-1995 pełnił tam funkcję dyrektora Domu Maklerskiego, a we wrześniu 1995 r. został wiceprezesem Zarządu.

W 1998 r. objął funkcję członka Zarządu ds. ekonomiczno-finansowych w ZUS. Nadzorował wpływy składek do: Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, Otwartych Funduszy Emerytalnych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zarządzał również finansami wyżej wymienionych instytucji oraz Funduszem Rezerwy Demograficznej. W latach 2003-2006 pełnił dodatkowo obowiązki członka zarządu ZUS ds. informatyki.

Posłuchaj

Zdaniem Jakóbika, przede wszystkim należy zaktualizować strategię Orlenu. Źródło: IAR 0:27
+
Dodaj do playlisty

Był też członkiem Rad Nadzorczych m.in.: ENERGO-UTECH S.A. w Poznaniu, Agencji Rynku Energii S.A. w Warszawie, Milmet S.A., Kompanii Węglowej S.A., Centrum Informatyki Grupy PZU oraz Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kariera Literackiego

Literacki w latach 2022–2023 pełnił funkcję dyrektora finansowego w PERN. Wcześniej w latach 2020-2022 był dyrektorem finansowym w Warszawskich Zakładach Mechanicznych PZL-WZM w Warszawie. Z kolei w latach 2008-2020 był dyrektorem biura podatków w Orlenie. W latach 2007-2008 był managerem ds. podatkowych w RWS Stoen, a w latach 1999-2007 senior managerem ds. kontroli podatkowej w Carrefour Polska. Pracował także w firmie Arthur Andersen. Był również inspektorem w dziale kontroli podatkowych Urzędu Skarbowego w Zabrzu.

Czytaj także:

PR24/IAR/PAP/mib

Polecane

Wróć do strony głównej