Rakieta Bursztyn to polski wkład w podbój kosmosu
3 lipca 2024 roku pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98 procent, została przetestowana w docelowej konfiguracji i osiągnęła pułap 101 kilometrów. To rakieta ILR-33 BURSZTYN, która przekroczyła umowną granicę kosmosu.
2024-07-06, 10:15
W testy rakiety ILR-33 BURSZTYN zaangażowana była m.in. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA), która współfinansowała to przedsięwzięcie. Na przełomie czerwca i lipca inżynierowie z Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa zrealizowali zagraniczną kampanię startową polskiej rakiety suborbitalnej.
Juliusz Sabak z Portalu Obronnego podkreślił, że możemy mówić o dużym sukcesie, gdyż jest to pierwsza taka rakieta zaprojektowana i zbudowana w Polsce.
Posłuchaj
Mariusz Cielma z Nowej Techniki Wojskowej powiedział, że to świadczy o rozwoju naszej technologii kosmicznej oraz technologii rakietowej.
REKLAMA
Posłuchaj
Rakieta ILR-33 BURSZTYN to pierwsza na świecie rakieta suborbitalna, w której zastosowany został jeden z najbardziej ekologicznych materiałów pędnych, czyli nadtlenek wodoru o stężeniu 98 procent +. Rakieta była wystrzelona z Andøya Space Sub-Orbital w Norwegii.
"Pierwsza na świecie rakieta, w której jako utleniacz zastosowany został nadtlenek wodoru o stężeniu 98 proc., została przetestowana w docelowej konfiguracji i osiągnęła zakładany pułap. Tym samym data 3 lipca 2024 roku przejdzie do historii polskich dokonań na rzecz rozwoju technologii kosmicznych" - podała POLSA.
ILR-33 BURSZTYN 2K jest wyposażona w innowacyjny hybrydowy silnik rakietowy oraz silniki na stały materiał pędny. Użyto w niej również szeregu nowoczesnych technologii, które mogą być zastosowane w innych systemach rakietowych, jak m.in. modułowy komputer pokładowy OBC-K1, pironaboje EGG1U, zawory pirotechniczne czy mobilna autonomiczna wyrzutnia WR-2.
REKLAMA
Poruszająca się z prędkością blisko 1,4 km/s rakieta ma znaleźć wiele zastosowań. Można ją wykorzystywać m.in. do badań atmosfery, wynoszenia różnorodnych eksperymentów naukowych prowadzonych z myślą o rozwoju nauki, nowych technologii i rozwoju przemysłu.
- Jesteśmy pełni optymizmu przed kolejnymi testami systemu BURSZTYN. Już dziś wiadomo, że rakieta będzie wykorzystywana w latach 2025-2027 przez polską firmę Thorium Space - dodał dr inż. Sylwester Wyka, zastępca dyrektora ds. badawczych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
PR24/IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/ PR24/ #Góra/w Siekaj/SW
REKLAMA