more_horiz
Gospodarka

Rusza Turystyczny Fundusz Gwarancyjny. II filar chroniący klientów biur podróży

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 21:25
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny zaczyna działać. Klienci biur podróży otrzymali dodatkową ochronę i mogą się czuć bezpieczniej.
Audio
  • Rusza Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - jak będzie chronił klientów biur podróży, mówi w Polskim Radiu 24 Marek Kamiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych. /Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
W przypadku niewypłacalności touroperatorów, w pierwszej kolejności będą wykorzystywane środki z podstawowego systemu zabezpieczeń I filaru, w drugiej - z systemu uzupełniającego II filar - TFG.
W przypadku niewypłacalności touroperatorów, w pierwszej kolejności będą wykorzystywane środki z podstawowego systemu zabezpieczeń I filaru, w drugiej - z systemu uzupełniającego II filar - TFG. Foto: Pixabay

 -  Fundusz to dodatkowy filar, dodatkowa ochrona dla korzystających z biur podróży - mówi Marek Kamiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych.

Jak podkreśla, można powiedzieć, że klienci biur podróży są zabezpieczeni w 100 procentach na wypadek upadłości organizatorów wyjazdów.

Dwa filary bezpieczeństwa dla klientów

I wyjaśnia, że ochrona ma dwa filary – pierwszy to wymóg aby każdy organizator wyjazdów miał gwarancję bankową odpowiednią do obrotów, drugim filarem jest nowy fundusz. 

W przypadku niewypłacalności touroperatorów, w pierwszej kolejności będą wykorzystywane środki z podstawowego systemu zabezpieczeń I filaru, w drugiej - z systemu uzupełniającego II filar - TFG.

Do każdej rezerwacji biura doliczą dodatkową opłatę

Na to dodatkowe wsparcie składać się będą biura podróży - to jest składka od każdego klienta do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia 24, do każdej rezerwacji dopisana będzie określona suma – 0 zł, 5 zł, 13 zł i 15 zł, w zależności z jakiej usługi korzystamy.

Dopowiada, że w przypadku stawki zerowej, to dotyczy wyjazdów do krajów ościennych i klient jest też ubezpieczony przed upadłością, a 15 zł dotyczy tzw. dalekich destynacji, np. lecimy na Kubę czy Dominikanę.

̶  To oznacza, że 2-osobowy wyjazd będzie kosztować 30 zł więcej, mówi gość PR24. 

Za nieodprowadzenie składki kary grzywny i więzienia

Nowe prawo upoważnia też marszałków województw, a także ministra sportu - do kontroli biur podróży, czy np. odprowadzają one składki do TFG.

Jak zaznacza ekspert, karą za nie odprowadzenie składki będzie nie tylko grzywna , ale i kara więzienia – od 3 do 5 lat. 

Ministerstwo Sportu i Turystyki zakłada, że rocznie do TFG wpływało będzie ok. 30 mln zł. Pierwszym miesiącem, za który ma być odprowadzana składka, jest listopad.

Justyna Golonko, jk