more_horiz
Gospodarka

Split payment. Od listopada zniknie uciążliwa opłata dla przedsiębiorćów

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 11:51
To niewielka, ale dość istotna ulga dla firm, ale przede wszystkim eliminacja pewnej uciążliwości. Od listopada skarbówka ma już nie uzależniać uwolnienia środków z rachunku VAT od wniesienia opłaty, wynoszącej 30 złotych.
  • Od listopada split payment będzie obowiązkowy dla niektórych branż
  • Zniknie natomiast uciążliwa opłata za uwolnienie środków z rachunku VAT

Mechanizm split payment, czyli podzielonej płatności, to nowy sposób na rozliczanie się z kontrahentami, obejmujący zwłaszcza większe firmy. Ma on pomóc m.in. w walce z wyłudzeniami VAT. W ramach tego mechanizmu firma, przy płatności za produkt lub usługę drugiej firmie, przelewa kwotę netto na główny rachunek kontrahenta, a pozostała kwota, a więc podatek VAT - trafia na oddzielne, drugie konto firmy, przeznaczone właśnie do rozliczeń VAT.


split payment1200.jpg
Split payment wyjmuje pieniądze z rąk oszustów VATMechanizm podzielonej płatności został wprowadzony w lipcu zeszłego roku, ale do tej pory był dobrowolny (z wyjątkiem np. spółek z udziałem Skarbu Państwa). Ministerstwo Finansów zachęcało jednak firmy do stosowania go. Czysto teoretycznie ten mechanizm ma kilka plusów dla firm - chodzi m.in. o krótki, 25-dniowy termin zwrotu różnicy VAT czy też zdjęcie z siebie odpowiedzialności np. za nierzetelne zachowanie kontrahenta.


Listopad przyniesie zmianę


Od listopada stosowanie split payment ma być już jednak obowiązkowe (choć pierwotnie miało to być już od września, ale termin został przesunięty). Obowiązek nie obejmie jednak wszystkich firm. Stosować ten mechanizm trzeba będzie, jeśli spełnione zostaną dwa warunki - wartość transakcji przekroczy 15 tysięcy złotych, a jej przedmiotem będzie towar lub usługa, która jest wymieniona w rozporządzeniu. Chodzi tu na przykład o części samochodowe, metale czy prace budowlane. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Split payment dotyczy tylko transakcji między firmami i realizowanych w złotówkach.

Lekka ulga dla głowy i kieszeni

Listopad przyniesie także małą, ale istotną zmianę w kwestii split paymentu. Resort finansów potwierdził, że od nowego miesiąca ma zostać zlikwidowana opłata skarbowa za uwolnienie środków z rachunku VAT. Do tej pory urzędy skarbowe przy składaniu wniosku domagały się od firmy zapłaty tej kwoty.

Eksperci oceniali, że możliwość pobierania takich opłat była niedopatrzeniem ustawodawcy, ale jednocześnie była zgodna z prawem. Od 1 listopada naczelnicy urzędów nie będą już mogli pobierać od firm opłaty. Nadal jednak przedsiębiorca będzie musiał złożyć wniosek o uwolnienie środków z rachunku VAT. Na decyzję w tej sprawie urząd ma 60 dni.

PolskieRadio24.pl, md