more_horiz
Gospodarka

Ważne zmiany w rozliczaniu podatków przez firmy

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 19:45
O zmianach w podatkach, które wnosi przyjęta przez Sejm nowela o PIT, CIT i VAT, które mają ułatwić nam życie z fiskusem, mówił w Programie 1 Polskiego Radia Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
Audio
  • O zmianach w podatkach, które wnosi przyjęta przez Sejm nowela o PIT, CIT i VAT, które mają ułatwić nam życie z fiskusem, mówił w radiowej Jedynce Polskiego Radia Jan Sarnowski wiceminister Finansów
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay

Przyjęta nowela ma z założenia ułatwić wywiązywanie się z obowiązków podatkowych oraz zmniejszyć ilość sporów na linii podatnik-organ podatkowy.

Jak podkreśla wiceminister Jan Sarnowski, przyjęta ustawa ma szereg zmian technicznych porządkujących, które spowodują mniej wątpliwości przy interpretacji przepisów.


podatki kalkulacje firma free shutter 1200.jpg
Dłuższy termin, nowe ulgi. Co warto wiedzieć o rozliczeniu z fiskusem w tym roku?

Nowelizacja doprecyzowuje przepisy podatkowe

Doprecyzowaniu ulegnie np. ulga na PIT. Teraz będzie jasne, że będą mogli z niej skorzystać nie tylko podatnicy rozliczający się co miesiąc, ale i ci, co płaca podatek kwartalnie – mówi gość Polskiego Radia.

Dodaje, że ustawa sprecyzowała ponadto zasady stosowania działającej od stycznia ubiegłego roku ulgi Innovation Box.

- Dzięki niej, dochody z wypracowanych i co ważne projektowanych w Polsce patentów czy wzorów przemysłowych, opodatkowane są rekordowo niską stawką 5 procent – mówi wiceminister.

Precyzyjne przepisy dotyczące białej listy VAT

Inne ważne zmiany dla przedsiębiorców obejmują obszar tzw. białej listy VAT, zawierającej  bazę danych o kontach firmowych przedsiębiorców.

- I działa to w ten sposób, że gdy firma prosi o płatność na konto, którego na takiej liście nie ma, może to oznaczać, że nie chce rozliczyć się z fiskusem. Przedsiębiorca może dopłacić swojemu biznesowemu partnerowi na konto spoza takiego wykazu, ale powinien w ciągu trzech dni zawiadomić o tym naczelnika urzędu skarbowego - wyjaśnia gość radiowej Jedynki.

Jak dodaje, przyjęta przez Sejm ustawa przewiduje w takim przypadku kilka istotnych ułatwień.

- Przede wszystkim zbędne będzie badanie rachunku, czy figuruje on w wykazie, w przypadku dokonywania płatności przy pomocy Split payment. W przypadku zwykłej płatności na konto, którego nie ma na liście, przedsiębiorcy będą składać zawiadomienie nie tak jak dotychczas do urzędów, w których rozlicza się ich kontrahent, ale do własnego urzędu skarbowego – mówi wiceminister.

Jak dodaje, będzie to dla nich duża oszczędność czasu, gdyż nie będą musieli szukać, gdzie rozlicza podatki ich partner biznesowy.

Wydłużony został również termin do zgłoszenia wpłaty na rachunek bankowy spoza listy.

- Nie będzie to już 3, ale 7 dni – precyzuje gość Polskiego Radia.

Błażej Prośniewski, jk