more_horiz
Gospodarka

Zachodnie koncerny zawieszają działalność w Rosji i na Białorusi. Wstrzymują też eksport do tych państw

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 14:21
Coraz więcej firm zachodnich zawiesza lub ogranicza działalność w Rosji lub Białorusi. Decyduje się też na wstrzymanie eksportu swoich produktów do tych krajów. Wśród nich dominują firmy motoryzacyjne, ale są i takie jak Ikea, produkująca meble i wyposażenie domów.
Największe zachodnie koncerny motoryzacyjne zawieszają eksport swoich aut do Rosji.
Największe zachodnie koncerny motoryzacyjne zawieszają eksport swoich aut do Rosji.Foto: Pixabay

"Ikea wstrzymuje cały eksport oraz import do i z Rosji i Białorusi oraz wstrzymuje tam całą produkcję" - przekazała firma w oświadczeniu przesłanym agencji.

Szwedzki gigant zajmuje się produkcją oraz sprzedażą mebli, a także artykułów dekoracyjnych. Firma została założona przez Ingvara Kamprada.

Również Volkswagen i Toyota zawieszają produkcję w rosyjskich fabrykach

Volkswagen i Toyota również poinformowały o zawieszeniu produkcji w ulokowanych w Rosji fabrykach należących do tych koncernów – wynika z doniesień agencyjnych.

Volkswagen ogłosił, że ze względu na atak Rosji na Ukrainę i wynikające z tego konsekwencje wstrzymuje produkcję samochodów w swoich rosyjskich fabrykach w Kałudze i Niżnym Nowogrodzie. Firma podała także, że wstrzymuje także eksport aut do Rosji.

Z kolei agencja Kyodo poinformowała w czwartek, że wstrzymuje pracę swojej fabryki w Petersburgu ze względu na zakłócenia w dostawach, wynikające z rosnących obaw dotyczących sankcji nałożonych przez Rosję po jej ataku na Ukrainę.

Jak podano w informacji Kyodo, zdolności produkcyjne rosyjskiej fabryki wynoszą 100 tys. sztuk samochodów.

Swoją produkcje i dostawy wstrzymały już takie koncerny jak Volvo, Daimler, General Motors

To kolejne firmy motoryzacyjne, które zawieszają produkcję samochodów w Rosji lub blokują sprzedaż pojazdów i części do nich po tym, jak Rosja zaatakowała Ukrainę w ubiegły czwartek. Z doniesień agencyjnych wynika, że na wstrzymanie produkcji i eksportu zdecydowały się praktycznie wszystkie najważniejsze koncerny motoryzacyjne z Zachodu.

Wcześniej Daimler Truck poinformował o natychmiastowym zamrożeniu działalności gospodarczej w Rosji, włącznie z zerwaniem współpracy z producentem ciężarówek Kamaz. Volvo do odwołania odwołało dostawy samochodów na rosyjski rynek. Także AB Volvo, producent ciężarówek, niezależny od Volvo Cars, wstrzymało produkcję i sprzedaż w Rosji.

Eksport do Rosji ograniczyły też inne zachodnie koncerny motoryzacyjne

General Motors zawiesił do odwołania eksport wszystkich swoich samochodów do Rosji.

Mitsubishi Motors zapowiedziało, że rozważa zawieszenie produkcji i sprzedaży swoich samochodów w Rosji w skutek sankcji, które zagrażają łańcuchowi dostaw.

Renault przekazał informacje o zawieszeniu części działalności w rosyjskich fabrykach samochodów z powodu problemów logistycznych. Również Harley-Davidson Inc. poinformował, że zawiesił swoją działalność i dostawy swoich motocykli do Rosji.

Także Ford Motor Co poinformował swojego partnera joint venture, firmę Sollers, że natychmiast i do odwołania zawiesza działalność w Rosji.

Jaguar, Land Rover i Aston Martin wstrzymały transporty pojazdów do Rosji. Natomiast BMW wstrzymało eksport samochodów do Rosji i zapowiedziało zaprzestanie produkcji w tym kraju.

Honda Motor poinformowała, że zawiesiła eksport samochodów i motocykli do Rosji. Mazda Motor Corporation zawiesiła eksport części samochodowych do swojej fabryki w Rosji.

Czytaj także:

PR24, Reuter, PAP, jk