more_horiz
Gospodarka

Czy polskie sklepy w listopadzie miały wzrost obrotów? Zobacz dane Eurostatu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2023 13:14
Sprzedaż detaliczna w Polsce w listopadzie wzrosła o 5,7 proc. licząc rok do roku (rdr), po wzroście o 5,5 proc. rdr w październiku - podał Eurostat. W ujęciu miesięcznym sprzedaż wzrosła o 2,6 proc.
Sprzedaż detaliczna stale rośnie pomimo kryzysu energetycznego i poziomu inflacji.
Sprzedaż detaliczna stale rośnie pomimo kryzysu energetycznego i poziomu inflacji.Foto: bbernard/Shutterstock

Dane roczne zostały skorygowane o liczbę dni roboczych, zaś dane miesięczne są ponadto odsezonowane. Warto podkreślić, że dane Eurostatu obejmują także najmniejsze firmy, zatrudniające poniżej 10 pracowników, czyli w tym przypadku małe, rodzinne sklepy, ale z kolei nie obejmują sprzedaży samochodów.

Lepsze oczekiwania przedsiębiorców?

Wskaźnik nastrojów w całej polskiej gospodarce (Economic Sentiment Indicator - ESI) w grudniu 2022 roku wzrósł do 90,2 pkt. z 89,3 pkt. w listopadzie ubiegłego roku- wynika z danych Komisji Europejskiej.

Wskaźnik nastrojów w gospodarce (Economic Sentiment Indicator – ESI) składa się ze wskazań dla przemysłu (40 proc.), usług (30 proc.), konsumentów (20 proc.), budownictwa i handlu detalicznego (po 5 proc.). Poziom 100 pkt. odpowiada długoterminowej średniej ESI (od 1990 r.)

Co z nastrojami w polskich firmach?

Wskaźnik koniunktury w polskim przemyśle w grudniu wyniósł minus 19,7 pkt. wobec minus 21,2 pkt. w listopadzie, co jednak oznacza tylko minimalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców.

Podobna, minimalna poprawa jest widoczna we wskaźniku usług, który w grudniu ubiegłego roku wyniósł minus 9,7 pkt. wobec minus 11,0 pkt. w listopadzie.

Wskaźnik oczekiwań inflacyjnych konsumentów w Polsce w grudniu spadł do 37,0 pkt. z 43,5 pkt. w listopadzie - wynika z danych Komisji Europejskiej.


PR24/PAP/sw