more_horiz
Gospodarka

Ile wyniesie wsparcie dla firm energochłonnych? Zobacz najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 14:59
Wsparcie w ramach pomocy dla sektorów energochłonnych zostanie wypłacone 208 firmom, a suma udzielonej pomocy to blisko 2,6 mld zł - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).
Na początku lutego br. uruchomiono nabór wniosków dla firm z sektorów energochłonnych
Na początku lutego br. uruchomiono nabór wniosków dla firm z sektorów energochłonnychFoto: Shutterstock/Djelen

NFOŚiGW opublikował listę beneficjentów programu "Pomoc dla sektorów energochłonnych związana z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r.".

Najwięksi beneficjenci

Jak wyjaśniono, pomoc udzielona została w sumie 208 przedsiębiorcom, w tym 14 przedsiębiorcom mikro i małym, 55 średnim i 139 dużym. Suma udzielonej pomocy to ponad 2 mld 591 mln zł.

Zgodnie z listą, udzielona pomoc ma wartość od kilkudziesięciu do kilkuset milionów złotych. Największymi beneficjentami są m.in. ArcelorMittal Poland (206 mln zł), Anwil (118 mln zł), Huta Cynku "Miasteczko Śląskie" (100 mln zł), Cerrad (109 mln zł), Euroglas Polska (168 mln zł). W piątek Grupa Azoty informowała, że spółki z Grupy otrzymały ponad 234 mln zł wsparcia.

Założenia programu wsparcia

Na początku lutego br. uruchomiono nabór wniosków dla firm z sektorów energochłonnych. Program związany był z nagłymi wzrostami cen gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2022 r. Został on opracowany na podstawie ustawy z 29 września 2022 r. o zasadach realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024. Przedsiębiorstwa energochłonne mogły składać wnioski do 22 lutego.

Czytaj także:

Zgodnie z programem firmy mogły wnioskować o wsparcie w wysokości do 4 lub do 50 mln euro.

Po zakończeniu naboru NFOŚiGW informował, że firmy energochłonne zawnioskowały w sumie o ponad 3,8 mld zł wsparcia. Budżet programu rekompensat dla sektorów energochłonnych wynosił 5 mld zł. Fundusz informował ponadto, że płatności są przewidziane w terminie do 10 dni od zawarcia umów o dofinansowanie.

IAR/PAP/PR24/akg