more_horiz
Gospodarka

PKP: coraz więcej punktów ładowania samochodów elektrycznych przy dworcach kolejowych

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 12:13
Już 10 punktów do ładowania samochodów elektrycznych uruchomiła spółka PKP. Działają one przy dużych dworcach kolejowych w całym kraju. Od niedawna właściciele elektrycznych aut mogą je ładować na stacji, która powstała przy dworcu Warszawa - Centralna.
PKP uruchamia stacje ładowania prądem dla aut elektrycznych.
PKP uruchamia stacje ładowania prądem dla aut elektrycznych.Foto: PKP Mobility/twitter

PKP pilotażowo wdrożyły usługi związane z elektromobilnością i multimodalnością podróży w oparciu o infrastrukturę i pojazdy elektryczne. Od 2018 roku spółka udostępnia użytkownikom samochodów z napędem elektrycznym stacje ładowania przy wybranych dworcach kolejowych, a liczba dostępnych lokalizacji rośnie.

Gdzie są czynne stacje ładowania?

Oprócz Warszawy Centralnej stacje ładowania pojazdów elektrycznych PKP S.A. znajdują się jeszcze przy dziewięciu innych ważnych dworcach kolejowych: Opole Główne, Warszawa Wschodnia, Gdynia Główna, Katowice Ligota, Wrocław Główny, Bydgoszcz Główna oraz przy dworcach w Częstochowie, Katowicach i Gliwicach.

Biało-zielone ładowarki PKP Mobility, , wyposażone są w dwa gniazda ładowania, każde o mocy 22 kW, co umożliwia jednoczesne ładowanie dwóch samochodów. Urządzenia zostały wyposażone w system zabezpieczeń, między innymi uniemożliwiający odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę nieuprawnioną. Przy ładowarkach znajdują się po dwa specjalnie oznakowane na zielono miejsca postojowe. Są przeznaczone wyłącznie dla samochodów z napędem elektrycznym na czas ładowania.

Oferta rozszerza podróże koleją

- Stale staramy się rozszerzać naszą ofertę usługową. Wynika to z założenia, że w celu zachowania konkurencyjności kolej musi szukać nowych dróg dotarcia do klientów, wpisując się w nowoczesne trendy. W związku z tym spółka PKP, poza podstawową działalnością związaną nieruchomościami oraz nadzorem właścicielskim, realizuje również projekty mające na celu dostarczenie usług zapewniających wartość dodaną użytkownikom dworców kolejowych i ułatwiających podróż "od drzwi do drzwi"– mówił dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP.

Korzystanie ze stacji nie wymaga rejestracji ani dodatkowych aplikacji, wystarczy karta z płatnością zbliżeniową. Dzięki zastosowaniu dotykowych wyświetlaczy obsługa stacji i ładowanie samochodu są proste i intuicyjne.

Należy postępować zgodnie z komunikatami na wyświetlaczu i pamiętać o odbiorze wydruku z kodem umożliwiającym zakończenie ładowania i bezpieczne wypięcie kabla z gniazda ładowarki. Niewykorzystaną wartość ładowania można zrealizować bezterminowo na każdej stacji ładowania pod marką PKP Mobility za pomocą kodu ładowania znajdującego się na paragonie.

Usługa ładowania kosztuje  1,25 zł/kWh. PKP wprowadziły również zniżkę dla osób, które podróżują koleją – wszyscy kupujący bilet kolejowy w serwisie lub aplikacji BILKOM mogą otrzymać kod, dzięki któremu za każdą kWh ładowania zapłacą jedynie złotówkę. Okres ważności kodu ważny jest do 7 dni po podróży. 


PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw