Rekordowy napływ inwestycji typu greenfield do Polski. Duża część to reinwestycje wypracowanych zysków
Napływ Bezpośrednich Inwestycji Zagranicznych (BIZ) ogółem do Polski był rekordowy w 2022 r. i według danych NBP przekroczył po raz pierwszy 30 mld USD. Dominują jednak inwestycje lokowane w usługach, podczas gdy udział napływu BIZ w przemyśle wyniósł 42 proc.
2023-10-27, 10:35
Większość BIZ w przedsiębiorstwach przemysłowych, tj. 77 proc. (7,5 mld USD), to reinwestycje zysku wypracowanego w Polsce, a nie "nowy" kapitał zagraniczny. Z kolei inwestycje, dzięki którym nowe podmioty gospodarcze (czasem nowe moce produkcyjne) powstają „od zera”, to tzw. inwestycje typu greenfield. W tych Polska i region całościowo też wypadły bardzo dobrze, jednak ich napływ zwolnił.
Greenfield na świecie
Największych spadków doświadczyły natomiast Chiny, których średni udział zmniejszył się z 20 proc. do 10 proc. Europa Środkowa (EŚ) przyciągała szczególnie dużo inwestycji bezpośrednio po akcesji do UE (7,5 proc. udziału w światowych inwestycjach), a w ostatnich 5 latach jej średni udział wyniósł 3,8 proc.
W porównaniu do PKB dynamika tych zmian jest niejednoznaczna dla Europy Środkowej. Napływ zagranicznych inwestycji greenfield w stosunku do PKB był na wyższym poziomie w ostatnich 5 latach niż m.in. w UE, USA, Azji Pacyficznej czy Kanadzie i Meksyku.
REKLAMA
Przez osiem miesięcy 2023 r. ten trend nie uległ znaczącej zmianie. Udział EŚ w światowych inwestycjach greenfield w przemyśle zmniejszył się z 3,8 proc. do 3,5 proc. Wzrosty odnotowano przede wszystkim w Azji Pacyficznej (zarówno w Chinach, Indiach, jak i innych państwach nad Pacyfikiem) oraz obu Amerykach.
W stosunku do PKB wskaźnik inwestycji zagranicznych do PKB był wyższy dla Afryki Północnej, wybranych państw Azji, Indii oraz Ameryki Płn. Polska w 2023 r. jest jak na razie 21. państwem na świecie o najwyższym napływie inwestycji greenfield w przemyśle. Ich wartość w pierwszych ośmiu miesiącach 2023 r. wyniosła 6,9 mld USD i jest dwukrotnie wyższa niż w całym 2022 r. Na te dane należy jednak patrzeć z ostrożnością, ponieważ podlegają bardzo dużym wahaniom.
- Ukraińcy wskazali, kto najbardziej pomaga ich krajowi w wojnie z Rosją. Polska na podium
- Polsko-norweskie kontrakty na sprzęt wojskowy. Szef MON: dobre wiadomości dla Marynarki Wojennej
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PIE/ mib
REKLAMA