XVII Konferencja Izby Domów Maklerskich: bez silnego rozwoju rynku kapitałowego trudno o szybki wzrost gospodarczy

Im silniejszy polski rynek kapitałowy, tym szybszy i skuteczniejszy rozwój gospodarczy kraju – powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki w trakcie XVII Konferencji Izby Domów Maklerskich, która od piątku odbywa się w Bukowinie Tatrzańskiej.

2017-03-11, 11:00

XVII Konferencja Izby Domów Maklerskich: bez silnego rozwoju rynku kapitałowego trudno o szybki wzrost gospodarczy
The Warsaw Stock Exchange lists eight Ukrainian enterprises making up the WIG-UKRAIN index.Foto: Materiały prasowe

Posłuchaj

O roli rynków kapitałowych mówili w radiowej Jedynce wicepremier Mateusz Morawiecki, Małgorzata Zaleska, prezes GPW w Warszawie i Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Giełda Papierów Wartościowych ma potencjał, by stać się ważnym źródłem finansowania rozwoju przedsiębiorstw. Silny rynek kapitałowy jest konieczny, aby nasza gospodarka mogła się zdrowo rozwijać, tłumaczył wicepremier Mateusz Morawiecki.

"

Mateusz Morawiecki Nie ma żadnego kraju dojrzałego, który odniósłby duży sukces we wzroście gospodarczym, w przyroście dobrobytu, a jednocześnie nie miałby rozwiniętych rynków finansowych, kapitałowych.

- Rozwój rynków kapitałowych to dla nas fundamentalnie ważny problem i zarazem ogromna nadzieja na zmianę tempa rozwoju gospodarczego. Nie ma żadnego kraju dojrzałego, który odniósłby duży sukces we wzroście gospodarczym, w przyroście dobrobytu, a jednocześnie nie miałby rozwiniętych rynków finansowych, kapitałowych. Rynek kapitałowy w Polsce znajduje swoje poczesne miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – mówił wicepremier.

Budowanie innowacyjnej gospodarki

To właśnie rynek kapitałowy jest bardzo dobrym miejscem do wspierania innowacyjnych projektów i budowania innowacyjnej gospodarki, dodała Małgorzata Zaleska, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

"

Małgorzata Zaleska Rynek kapitałowy to także bardzo ważne miejsce do długoterminowego oszczędzania.

- Giełda dostarcza źródeł finansowania dla rozwoju przedsiębiorstw. Bardzo często finansuje projekty, których nie chcą finansować banki ze względu na wyższy poziom ryzyka, albo na innowacyjne rozwiązania, które te przedsiębiorstwa budują. Ale rynek kapitałowy to także bardzo ważne miejsce do długoterminowego oszczędzania. My jako Polacy musimy zacząć oszczędzać długoterminowo, chociażby na nasze przyszłe emerytury – podkreślała prezes GPW.

REKLAMA

Program Budowy Kapitału

To właśnie zakłada rządowy Program Budowy Kapitału. Przewiduje on  przekazanie 75 procent  aktywów OFE na indywidualne konta emerytalne, przypominał wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Zdecydowaliśmy się na przekazanie tych środków na konta indywidualne, po to żeby stanowiły one zalążek kolejnej fazy rozwoju rynków kapitałowych w Polsce – wyjaśniał wicepremier.

OFE zostaną przekształcone w fundusze inwestycyjne

OFE mają być przekształcone w fundusze inwestycyjne. I właśnie na takie rozwiązanie czeka rynek, dodał Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich.

- Rynek bardzo kibicuje tego typu przekształceniu, bo po pierwsze zachowujemy większość środków w dyspozycji przedsiębiorstw, a z drugiej strony buduje pewne zaufanie obywatela do państwa, że te pieniądze nie są zabierane, a takie plany też były. Mamy nadzieję, że będzie to szybko zrobione – podkreślał prezes IDM.

REKLAMA

Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że projekt dotyczący zmian w OFE będzie gotowy  na przełomie II i III kwartału tego roku.

Zgodnie z założeniami Programu Budowy Kapitału, pozostałe -25 proc. środków z OFE - ok. 35 mld zł ma zostać przekazanych do Funduszy Rezerwy Demograficznej. Rządowy Program zakłada także stworzenie Pracowniczych  Programów Kapitałowych  z dopłatą pracodawców.

Justyna Golonko, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej