GPW: dwa oblicza sesji w ostatnim dniu tygodnia

Za nami ostatnia  w tym tygodniu sesja na warszawskiej giełdzie. Indeks największych spółek WIG 20 na koniec sesji zyskał 1,4 procent, mWIG40 0,59 proc., a indeks szerokiego rynku 1,07 proc.

2018-03-09, 18:22

GPW: dwa oblicza sesji w ostatnim dniu tygodnia
. Indeks największych spółek WIG 20 na koniec sesji zyskał 1,4 procent, mWIG40 0,59 proc., a indeks szerokiego rynku 1,07 proc. . Foto: oekka.k/Shutterstock.com

Posłuchaj

O dobrym zakończeniu tygodnia na GPW i słabszym złotym, mówił w Ekspressie Gospodarczym radiowej Jedynki Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

 − To była bardzo nierówna sesja, która miała dwa oblicza - tłumaczy Marcin Kiepas, niezależny analityk finansowy.

Dwa oblicza sesji

 I opisuje przebieg sesji, że pierwsza odsłona była spadkowa, podczas której nadal traciły duże banki, wyprzedawane przez inwestorów zaniepokojonych o ich przyszłe wyniki.

− W efekcie WIG Banki spadł w pewnym momencie o 1,8 procent, mówił analityk.

− Natomiast w drugiej połowie dnia nastąpił zwrot sytuacji o 180 stopni, banki zaczęły odbijać, i to dosyć skutecznie – WIG Banki wszedł na plusy, mówił Kiepas.

REKLAMA

Tu trzeba wyróżnić akcje banku Pekao. Dobrze spisywały się też spółki z sektora energetycznego - przede wszystkim PGE- które zyskało 3,68 procent i Tauron – wzrost o 2,31 procent oraz spółki paliwowe czyli LOTOS i PKN Orlen –które osiągnęły ponad dwuprocentowe wzrosty.

Po drugiej stronie znalazły się taniejące od początku akcje LPP.

Na koniec sesji spośród 20 największych spółek spadły dziś kursy tylko jednej spółki i była to wspomniana LPP - akcje spółki staniały o 2,09 procent.

Obroty na sesji wyniosły ponad 917 milionów złotych.

REKLAMA

Złoty dziś nieznacznie umocnił się do głównych walut, ale patrząc na cały tydzień, to był on niekorzystny dla polskiej waluty.

− Nasza waluta osłabiła się do euro, dolara i funta, zyskując jedynie do słabo spisującego się szwajcarskiego franka, mówił analityk.

I wyjaśnia, że za ten bilans odpowiada Rada Polityki Pieniężnej, a dokładnie sugestia prezesa NBP, że być może nawet do 2020 r. stopy procentowe nie wzrosną.

Euro kosztuje 4 złote 19 groszy, dolar 3,40 zł, frank szwajcarski 3 złote i 58 groszy, a funt 4 złote i 72 groszy.

REKLAMA

Justyna Golonko, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej