Polityka senioralna to nie tylko opieka medyczna

– Rządowy program WIGOR, nie rozwiąże wszystkich problemów, ale uzupełni w jakimś stopniu system opieki oparty na usługach prywatnych oraz finansowych przez NFZ – mówi w Polskim Radiu 24 Marcin Zawadzki, przewodniczący rady nadzorczej firmy Medi System.

2015-03-05, 18:05

Polityka senioralna to nie tylko opieka medyczna
17 proc. populacji Polaków, czyli ponad 7 mln osób, ma między 60-65 lat. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego rządowy program WIGOR nie stanowi konkurencji, ale wspiera politykę senioralną realizowaną przez sektor prywatny i NFZ, mówi w Polskim Radiu 24 Marcin Zawadzki, przewodniczący rady nadzorczej firmy Medi System./Grażyna Raszkowska, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

Jak ocenia, opieka dzienna nad seniorem jest w Polsce najmniej rozwiniętym segmentem opieki nad starszymi ludźmi.

Jak wyjaśnia, usługi refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia obejmują przede wszystkim rehabilitację medyczną. Stąd model opieki dziennej, zaproponowany przez rząd jest bardzo rozsądny, gdyż przedłuża sprawność starszych ludzi.

Jak jednocześnie podkreśla, rządowy WIGOR będzie uzupełnieniem oferty prywatnej. Przypomina, że obecnie17 proc. populacji Polaków, czyli ponad 7 mln osób, ma między 60-65 lat. Stąd potrzeby opiekuńcze są olbrzymie.

Przypomnijmy, w tym roku w ramach programu ma powstać około 100 placówek. Resort pracy przeznaczy na ten cel 20 milionów złotych.

REKLAMA

W sumie do 2020 będzie to 360 milionów złotych. O środki zaś będzie mogła się starać każda jednostka samorządu terytorialnego.

Według ministra Kosiniaka-Kamysza do 2020 roku domy dziennego pobytu dla osób starszych powinny być w każdej gminie.

–To oznacza, że branża opiekuńczo-rehabilitacyjna dedykowana seniorom, w tym prywatne domy opieki długoterminowej, pozyskuje obecnie finansowanie z dwóch źródeł – wyjaśnia Marcin Zawadzki, przewodniczący rady nadzorczej firmy Medi System.

Beneficjenci Domów Opieki Społecznej lub zakładów opiekuńczo-leczniczych są podobnymi pacjentami, co stanowi jeden z głównych problemów funkcjonującego w Polsce systemu. – Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i NFZ konkurują pomiędzy sobą, ale ta sytuacja będzie musiała ulec zmianie  - uważa Marcin Zawadzki.

REKLAMA

Rządowy Program Wigor-Senior, który przewiduje powstanie dziennych domów oraz klubów seniora w każdej gminie do 2020 roku, to potrzebny element funkcjonującego już systemu - dodaje  Marcin Zawadzki.

Liczba starszych osób powyżej 65 roku życia będzie w przyszłości systematycznie rosła. Z badania przeprowadzonego przez Medi System,  jesienią zeszłego roku wynika, że Polacy w większości woleliby, by starsze osoby wymagające opieki pozostawały w domu i tam mogły skorzystać z  profesjonalnej pomocy, a tylko 11 proc. zdecydowałaby się na szukanie dla seniora domu opieki.

Grażyna Raszkowska, jk

REKLAMA

/

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej