Niemiecka czy skandynawska polityka senioralna? W Polsce nieważne która, oby wreszcie była

Zgodnie z prognozami demograficznymi, w 2030 r. prawie 25 procent ludności Europy przekroczy 65 lat. W Polsce odsetek ten będzie tylko trochę niższy – sięgnie 22 procent. O rozwiązaniach dotyczących polityki senioralnej w Europie mówi prof. Piotr Błędowski z SGH.

2015-03-09, 21:59

Niemiecka czy skandynawska polityka senioralna? W Polsce nieważne która, oby wreszcie była
. Foto: Pexels

Posłuchaj

Z jakich wzorców mogłaby skorzystać Polska przy tworzeniu polityki senioralnej - z niemieckich czy skandynawskich, mów w radiowej Jedynce prof. Piotr Błędowski z SGH - relacja Elżbieta Mamos /Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA/
+
Dodaj do playlisty

W Europie najbardziej chwalone są dwa systemy – funkcjonujący w państwach skandynawskich oraz w Niemczech. – To co różni te systemy, to sposób finansowania, mówi prof. Błędowski.

Polityka senioralna finansowana z podatków...

Jak wyjaśnia, w przypadku krajów skandynawskich środki na politykę senioralną płyną z budżetu państwa i budżetów samorządowych, czyli pochodzą z podatków.

...albo z ubezpieczenia

– W przypadku Niemiec, mamy do czynienia z obowiązkowym ubezpieczeniem pielęgnacyjnym, dzięki któremu finansowanie są świadczenia opieki długoterminowej – nie tylko zdrowotne, ale i o charakterze społecznym – mówi profesor Błędowski.

REKLAMA

Polityka senioralna zdrowotna i społeczna

Jak podkreśla, to co łączy oba systemy, to to, że w sposób nierozłączny traktują potrzeby zdrowotne i społeczne starszych osób.

Rodzina - najważniejszy partner w systemie

Zwraca uwagę, że każdy z tych systemów, działających w tych krajach od dziesięcioleci, ulega modyfikacjom. – Wszak zmieniają się możliwości medycyny, zmianie ulega też struktura rodziny, która dla każdego systemu powinna być najważniejszym partnerem, mówi profesor.

–Tymczasem w Polsce, nadal nie mamy systemu opieki senioralnej, mimo, że bardzo wiele się o tym mówi – podkreśla profesor.

Elżbieta Mamos, jk

REKLAMA

/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej