E-administracja: polskie urzędy nadal wolą papierowe dokumenty

W urzędach miejskich i gminnych wciąż króluje papier - tak wynika z raportu Najwyżej Izby Kontroli. Prawie wszystkie skontrolowane urzędy mają tradycyjny system zarządzania dokumentami, a tylko pojedyncze wdrożyły elektroniczne zarządzanie dokumentami.

2015-03-24, 20:19

E-administracja: polskie urzędy nadal wolą papierowe dokumenty
. Foto: Pixabay

Posłuchaj

Dlaczego w polskich urzędach wciąż króluje papierowy dokument a e-administracja pełni tylko funkcję pomocniczą, mówi na antenie Polskiego Radia 24, Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
+
Dodaj do playlisty

Inspektorzy NIK skontrolowali w sumie 25 podmiotów - Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz urzędy 24 miast. W przeważającej większości dominowała tam papierowa forma obiegu dokumentów.  W 18 urzędach funkcjonował podwójny system.

E-administracja tylko wspiera

- W Polsce e-administracja wciąż pełni jedynie funkcję wspierającą. Jest to mało sensowne rozwiązanie, bo oznacza to dublowanie pracy dla urzędników, a przez to korzyści, jakie wynikają z nowych  technologii, są tam bardzo ograniczone - mówił na antenie Polskiego Radia 24, Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP.

Urzędnik mentalnie nieprzygotowany do e-administracji

Jak dodawał ekspert, przeszkodą w rozwoju e-administracji, jest nie tyle brak pieniędzy, bo te można zdobyć z funduszy unijnych,  co mentalność urzędników oraz brak standaryzacji.

Kazdy urząd ma swoje papierowe pomysły

- Chodzi o to, żebyśmy w każdym urzędzie mieli ten sam formularz, żebyśmy daną sprawę mogli załatwić w ten sam sposób w całej Polsce. To jest coś, na co przedsiębiorcy bardzo narzekają, że w jednym województwie, czy nawet w jednym powiecie daną rzecz załatwia się w jeden sposób, a w sąsiednim samorządzie już zupełnie inaczej - zauważa ekspert.

REKLAMA

Polski urząd kocha papiery

Według Komisji Europejskiej, Polska jest w połowie unijnej stawki jeśli chodzi o dostępność on-line przydatnych usług publicznych. Z drugiej strony jest Najwyższa Izba Kontroli, która stwierdza, że polskie urzędy oferują tak naprawdę niewiele e-usług przydatnych mieszkańcom.

Błażej Prośniewski

/

 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej