Sejm uchwalił budżet na 2014 r. Mniej na szkolnictwo... więcej na Igrzyska Olimpijskie

Budżet na przyszły rok uchwalony, minister finansów się cieszy. Deficyt budżetu w 2014 roku ma nie przekraczać 47,7 miliarda złotych. Dochody państwa mają wynieść przeszło 276,9 miliarda złotych, a wydatki nie będą wyższe niż 324,6 miliarda.

2013-12-14, 08:23

Sejm uchwalił budżet na 2014 r. Mniej na szkolnictwo... więcej na Igrzyska Olimpijskie

Posłuchaj

Sejm uchwalił budżet na 2014: Większość poprawek do budżetu odrzucona (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Posłowie wyrazili zgodę na zmniejszenie wydatków bieżących Instytutu Pamięci Narodowej i utworzenie specjalnego funduszu, który pozwoli na prowadzenie badań identyfikacyjnych bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego.

Mniej na szkolnictwo...

Kolejna poprawka przewiduje zmniejszenie wydatków bieżących na szkolnictwo wyższe i utworzenie rezerwy celowej, z której będzie finansowana Chrześcijańska Akademia Teologiczna.

... więcej na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Krakowie

Posłowie zdecydowali także o przekazaniu dodatkowych środków na dofinansowanie starań Krakowa o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w 2022 roku.

Kolejna poprawka zakłada zmiany w planie finansowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a ostatnia równoważy przychody oraz koszty w planie finansowym Rzecznika Ubezpieczonych.

REKLAMA

Szczurek o ryzyku nowelizacji budżetu na 2014 r.

- Choć przyszłość zawsze jest niepewna, to ryzyko nowelizacji przyszłorocznego budżetu jest znacznie mniejsze niż tego na 2013 r. - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.
Minister przypomniał, iż podczas debaty nad tegorocznym budżetem poprzedni szef resortu finansów Jacek Rostowski zaznaczał taką możliwość. - Sądzę, że to ryzyko w 2014 r. jest znacznie mniejsze - podkreślił Szczurek.

Mateusz Szczurek: Nowelizacja budżetu mniej prawdopodobna niż w 2013r.

TVN24/x-news

REKLAMA

Ekonomista: budżet jest realny

Główny ekonomista banku Millenium Grzegorz Maliszewski uważa, że budżet na 2014 rok będzie wykonany. Jeżeli pojawią się niespodzianki to raczej będą one pozytywne. Mniejszy od planowanego może okazać się deficyt budżetowy. Zdaniem eksperta zmiana ta nie będzie na tyle duża, żeby trzeba było nowelizować budżet.
Rozmówca przyznał, że pewnym zagrożeniem dla budżetu jest reforma emerytalna. Ale jak twierdzi Grzegorz Maliszewski ewentualne zakwestionowanie reformy OFE przez Trybunał Konstytucyjny nie powinno mieć bezpośredniego wpływu na przyszłoroczne wydatki i dochody państwa. Inaczej może być w kolejnych latach.

Deficyt wyniesie blisko 48 mld zł

Deficyt w 2014 roku ma nie przekraczać 47,7 miliarda złotych. Dochody państwa mają wynieść przeszło 276,9 miliarda złotych, a wydatki nie będą wyższe niż 324,6 miliarda. Gospodarka ma odbudowywać się po kryzysie - rząd prognozuje, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 2,5 procent. Inflacja ma osiągnąć poziom 2,4 procent, a w kolejnych trzech latach - po 2,5 procent.
Sejm przyjął ustawę budżetową na 2014 r.

Sejm/x-news
Budżet: Gorąca dyskusja w czasie trzeciego czytania

Sejm/x-news
abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej