Od dziś czas letni: śpimy krócej, pracujemy tyle samo

Tym, którzy jeszcze nie przestawili zegarków przypominamy - dziś w nocy przeszliśmy na czas letni. O godzinie drugiej należało przestawić wskazówki na trzecią.

2014-03-29, 08:56

Od dziś czas letni: śpimy krócej, pracujemy tyle samo
Zmiana czasu na letni wymaga przystosowania do nowych warunków wymaga czasu i przez kilka dni pracownicy będą mniej efektywni.Foto: glowimages.com

Posłuchaj

W nocy wprowadzamy czas letni. Ma to przynieść oszczędności, tyle, że nie bardzo wiadomo komu./IAR/
+
Dodaj do playlisty

Czas letni wprowadzono, żeby lepiej wykorzystać światło dzienne i oszczędzać energię elektryczną. Wielu ekspertów uważa jednak, że o ile takie tłumaczenie było uzasadnione w epoce przemysłowej, to dziś korzyści są wątpliwe.

Czas letni: większe koszty niż oszczędności

Ekonomistka banku BZ WBK Agnieszka Decewicz powiedziała IAR, że argument o oszczędnościach jej nie przekonuje. Według niej obecnie koszty są większe niż korzyści.

Wynika to z faktu, że przystosowanie się ludzi do nowych warunków wymaga czasu i przez kilka dni pracownicy będą mniej efektywni. Ekspert dodaje, że czas zmieniamy głównie z powodu przyzwyczajenia.

Poza tym trudno z tego zrezygnować, bo wymóg zmiany czasu obowiązuje wszystkie państwa Unii Europejskiej.

REKLAMA

Handel: latem oświetlenie włączone cały dzień

Jak mówi Stefan Janta, wicedyrektor Planetarium Śląskiego, kiedyś wprowadzenie czasu letniego wiązało się z realnymi oszczędnościami. Jego zdaniem dziś korzyści praktycznie nie ma. Przykładem są nowe sklepy, w których nie ma okien, a światło jest włączone przez całą dobę. W tej sytuacji ciężko mówić o oszczędzaniu.

Do czasu zimowego, czyli astronomicznego, wrócimy w ostatni weekend października.

Czas letni: więcej naturalnego światła

Stosowanie czasu letniego pozwala wiosną, latem i wczesną jesienią na "przedłużenie" zegarowego dnia o godzinę. Dzięki temu korzystamy dłużej z dnia i naturalnego światła.

Czas letni w 70 krajach

Czas letni i zimowy stosuje się w blisko 70. krajach na całym świecie. Obowiązuje on we wszystkich państwach europejskich z wyjątkiem Islandii. Czasu nie zmieniają Białoruś i Rosja.
Podział na czas letni i zimowy sięga początków 20.wieku i przypisywany jest mieszkańcom Wielkiej Brytanii. Jednak pierwsi wprowadzili czas letni, zwany "czasem wojennym", Niemcy, a po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej.

REKLAMA

Czas letni w Polsce od 1915 r

W Polsce pierwszą zmianę czasu wprowadzono w 1915 roku po wyjściu Rosjan z Warszawy i zajęciu jej przez Niemców. Czas warszawski skorygowano wówczas z berlińskim. Zmiana czasu obowiązywała w okresie pierwszej wojny światowej, potem za II Rzeczpospolitej i podczas drugiej wojny światowej.
W powojennej Polsce czas letni był wprowadzany w latach 1946-1949, potem 1957-1964 oraz ponownie od 1977 roku. Wtedy jednak obowiązywał miesiąc krócej niż w krajach Europy Zachodniej.
Obecnie czas letni jest wprowadzany zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej z 2001 roku. W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów z 5 stycznia 2012 roku, w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.
Czas letni i zimowy stosują między innymi, Stany Zjednoczone, Kanada, Meksyk, Australia i Nowa Zelandia, a także od niedawna - Kuba. Z kolei w Ameryce Południowej zegarki przestawia się w niektórych regionach Brazylii, Chile, Paragwaju i Urugwaju. W Afryce czas letni mają Maroko, Libia i Namibia. Zmiany czasu nie stosuje się natomiast w większości krajów Afryki i Bliskiego Ws

jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej