Walka ze smogiem: będą pożyczki, nie tylko dotacje
Ochrona powietrza w Polsce będzie finansowana. To jeden z priorytetów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, obok ochrony wód i racjonalnej gospodarki odpadami.
2016-03-22, 09:49
Posłuchaj
̶ System udzielania pomocy będzie w większym stopniu oparty o pożyczki niż dotacje, wyjaśnia Sławomir Kmiecik, kierownik Wydziału Komunikacji Społecznej Funduszu.
Więcej pożyczek, mniej dotacji bezzwrotnych
Jak tłumaczy, takie jest strategiczne założenie władz funduszu, żeby zmieniły się proporcje między dotacjami bezzwrotnymi a pożyczkami.
̶ Pożyczki oprocentowane na bardzo preferencyjnych warunkach 1-2 procent wracają i jest to zgodne z programem funduszu przedstawianym jako odnawialne źródło ekorozwoju – mówi Sławomir Kmiecik.
Szansę na uzyskanie pożyczki ma Małopolska.
REKLAMA
Program LIFE w Małopolsce nastawiony bardziej na doradztwo, nie likwidację palenisk węglowych
I wyjaśnia, że w przypadku programu LIFE, Małopolska w zdrowej atmosferze, rada nadzorcza narodowego funduszu nie postanowiła o przyznaniu dotacji bezzwrotnej, ale jednoczenie zaleciła aby zarząd ponownie tą sprawę przeanalizował pod kątem udzielenia pożyczki po bardzo preferencyjnych warunkach.
̶ Program LIFE mówi o ograniczaniu niskiej emisji, ale nie zmierza do likwidowania palenisk węglowych. To jest program oparty o edukację, doradztwo, wyjazdy studyjne, szkolenia, czyli realnie profitem nie będzie likwidacja palenisk węglowych – mówi ekspert.
A szkoda, bo taki maksymalny efekt ekologiczny jest potrzebny. I miejmy nadzieję, że w przyszłości zostanie osiągnięty.
Aleksandra Tycner, jk
REKLAMA
REKLAMA