X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jest porozumienie Polska - Rosja w sprawie przewoźników. Mamy 270 tys. pozwoleń na Rosję i 70 tys. na kraje trzecie w 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2017 16:33
Na dwa miesiące przed końcem roku Polska podpisała porozumienie z Rosją ws. przewoźników na 2018 r.. Jak poinformował minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk, obie strony ustaliły limity przewozowe.
Audio
  • Jest porozumienie między Polską a Rosją w sprawie przewoźników. Minister Infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk poinformował, że obie strony porozumiały się co do limitów przewozowych./IAR/.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Art Konovalov

Chodzi zarówno o transport z Polski do Rosji, jak i transport z krajów trzecich do Rosji na trasach, które są obsługiwane przez polskich przewoźników towarowych.

To oznacza to, że polscy przewoźnicy drogowi mogą już robić plany na przyszły rok.
Jak powiedział Andrzej Adamczyk, porozumienie jest korzystne zarówno dla Polski jak i dla Rosji.

Jak czytamy na stronach resortu infrastruktury, w dniach 24–25 października 2017 r. w Warszawie odbyło się kolejne posiedzenie polsko–rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych.

Rozmowy dotyczyły kontyngentu zezwoleń na przewozy drogowe oraz warunków wykonywania operacji transportowych na terytorium obydwu państw.

W rozmowach wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, Ministerstwa Transportu FR, Inspekcji Transportu Drogowego, organizacji zrzeszających przewoźników i pracodawców transportu drogowego.

Polska ma 230 tys. pozwoleń na przewozy do Rosji i 70 tys. zezwoleń na kraje trzecie

- W wyniku negocjacji udało się nam uzyskać 230 tys. zezwoleń na przewozy drogowe do Federacji Rosyjskiej, w tym 70 tys. najbardziej pożądanych zezwoleń na kraje trzecie.

Na rok 2018 uzgodniono kontyngent w wysokości 230 tys. zezwoleń dla każdej ze stron, w ramach którego polscy przewoźnicy otrzymają 70 tys. zezwoleń na przewozy do/z krajów trzecich oraz 160 tys. zezwoleń na przewozy dwustronne/tranzytowe.

Zezwolenia do tak zwanych krajów trzecich oznacza, że jeżeli polski przewoźnik przewozi towary do Rosji z Francji z Włoch czy ze Szwajcarii, to musi się posługiwać takim zezwoleniem.

−To bardzo dobra wiadomość dla polskich przewoźników. Jeszcze nigdy nie dysponowaliśmy tak dużą liczbą zezwoleń. Przypomnę, że w 2009 r. tych zezwoleń było w sumie 125 tys., w tym na kraje trzecie zaledwie 25 tys. – dodał minister Andrzej Adamczyk.

Przewoźnicy rosyjscy dostali 220 tys. zezwoleń dwustronnych/tranzytowych oraz 10 tys. zezwoleń na kraje trzecie.

 Przewoźnicy rosyjscy będą dysponowali 220 tys. zezwoleń dwustronnych/tranzytowych oraz 10 tys. zezwoleń na kraje trzecie. Ustalony kontyngent na przewozy do/z krajów trzecich jest najwyższy w ramach dotychczasowych polsko-rosyjskich relacji. Zezwolenia te pozwalają polskim przewoźnikom na wykonanie przewozów drogowych głównie z Unii Europejskiej do Federacji Rosyjskiej i dalej w kierunku wschodnim, w czym specjalizują się polscy przewoźnicy drogowi.

Jak poinformowała w czwartek cytowana przez TASS służba prasowa rosyjskiej Agencji Transportu Drogowego, w roku 2017 rosyjscy przewoźnicy otrzymają jeszcze dodatkowo 35 tysięcy polskich zezwoleń na dwustronne, tranzytowe przewozy.

Jak podaje TASS, generalny dyrektor agencji Rosawtotrans Aleksiej Dwojnych zauważył, że wielkie znaczenie polskiego tranzytu dla rosyjskich przewoźników, a także duży zakres przewozów towarowych z innymi państwami europejskimi pokazały, że uzgodniony wcześniej z Polską przydział zezwoleń jest niewystarczający dla pełnowartościowej i wolnej od zakłóceń pracy firm rosyjskich.

Z powodu drastycznego braku polskich zezwoleń, co groziło przerwaniem przewozów przez Polskę, strona rosyjska zwróciła się do polskich kolegów o dodatkową kwotę - pisze TASS

Dodatkowe zezwolenia za 2017 r. dla Polski

Podczas rozmów zadecydowano także o przeprowadzeniu dodatkowej wymiany zezwoleń na 2017 rok. Polscy przewoźnicy uzyskali dodatkowo 11 tys. zezwoleń na przewozy do/z krajów trzecich. Uzgodniono, że wszystkie zezwolenia z 2017 roku zachowają ważność do 28 lutego 2018 r.

Na rok 2017 Polska otrzymała 190 tys. zezwoleń na przewozy, w tym 48 tys. na przewozy z - i do krajów trzecich. Pod koniec września tego roku, podczas polsko-rosyjskich rozmów w Moskwie o przewozach drogowych uzgodniono, że polscy przewoźnicy otrzymają w tym roku dodatkowych 9,5 tys. zezwoleń na przewozy do i z krajów trzecich.

Nowe zasady dotyczące kontroli

Tematem rozmów były także uzgodnienia w zakresie warunków wykonywania przewozów drogowych. Istotnym ustaleniem jest uzyskanie zapewnienia strony rosyjskiej, że podczas powtórnej kontroli na terytorium Rosji nie może być podważana decyzja poprzedniej kontroli w zakresie określenia rodzaju przewozu i rodzaju wymaganego zezwolenia, podczas realizacji jednego przewozu.

Minister powiedział też, że strona rosyjska potwierdziła, że polscy kierowcy nie będą nękani częstymi kontrolami.

"Do niedawna polscy kierowcy byli kontrolowani trzy, lub czterokrotnie po przekroczeniu granicy z Rosją w odległościach kilkudziesięciu kilometrów i każda z kontroli wymagała spełnienia zupełnie innych warunków" - podkreślił Adamczyk.

 Adamczyk: porozumienie najkorzystniejsze od 15 lat

Szef resortu podkreślił, że jest równowaga między limitami dla Polski i dla Rosji. Zaznaczył, że jest to najkorzystniejsze porozumienie od 15 lat.

Przypomnijmy - Polska i Federacja Rosyjska podpisały porozumienie w sprawie zezwoleń transportowych na samochodowe przewozy towarowe w 2017 r. w listopadzie 2016 r. Polska otrzymała wtedy 190 tys. zezwoleń na przewozy, w tym 48 tys. na przewozy z - i do krajów trzecich.

Jarosław Krawędkowski, NRG, IAR, PAP

Zobacz więcej na temat: transport Rosja GOSPODARKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jest porozumienie transportowe Polska-Rosja na 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 18:14
Polska i Federacja Rosyjska podpisały w środę porozumienie w sprawie zezwoleń transportowych na samochodowe przewozy towarowe w 2017 . – podał wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy kierowcy ciężarówek będą rzadziej kontrolowani wjeżdżając do Rosji

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2017 09:32
Efektem pierwszej tury polsko-rosyjskich rozmów w Moskwie mają być ustalenia dotyczące ułatwień w transporcie towarów z Polski do Rosji. Polskiej delegacji przewodniczył wiceminister w resorcie infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit.
rozwiń zwiń