Pula dla naszego kraju może być mniejsza od kilkunastu do kilkudziesięciu miliardów euro

Polska dostanie znacznie mniej pieniędzy w nowym, unijnym budżecie w porównaniu z obecnym. Jak dowiedziało się Polskie Radio, wynika to z różnych symulacji przygotowanych na podstawie wstępnych założeń Komisji Europejskiej.

2018-04-26, 10:08

Pula dla naszego kraju może być mniejsza od kilkunastu do kilkudziesięciu miliardów euro
Ważą się losy nowego unijnego budżetu.Foto: PIXABAY

Robi je Bruksela oraz kraje członkowskie, choć ostateczne kryteria podziału pieniędzy poznamy w przyszłym tygodniu, kiedy Komisja opublikuje projekt budżetu na lata 2021-2027.

Będziemy dopłacać do unijnej kasy?

Urzędnicy i dyplomaci z którymi rozmawiało Polskie Radio powiedzieli, że pula dla naszego kraju może być mniejsza od kilkunastu do kilkudziesięciu miliardów euro. W obecnym budżecie Polska jest największym beneficjentem polityki spójności i ma otrzymać około 78 miliardów euro.

Pod koniec przyszłego budżetu, według jednej z symulacji, może stać się płatnikiem netto i dopłacać do wspólnej kasy. Wszystko zależy od tego jakie kryteria zostaną ostatecznie ustalone, na jakim poziomie zatrzymają się cięcia w polityce spójności i co będzie punktem odniesienia.

Mniej na unijną spójność

Decyzję w przyszłym tygodniu podejmą komisarze, ale coraz bardziej prawdopodobne wydaje się, że polityka spójności będzie mniejsza o 8 procent. Ponadto Komisja chce, by brany pod uwagę nie był wyłącznie dochód narodowy na mieszkańca, jak obecnie, ale tylko w połowie. Wysokość dotacji zależałaby także od poziomu bezrobocia, co przekierowywałoby pieniądze na południe Europy.

REKLAMA

Mniej pieniędzy dla beneficjentów polityki spójności ma być także dlatego, że część funduszy będzie przeznaczonych na walkę z migracją, oraz na politykę bezpieczeństwa i obrony. Nie bez znaczenia w przypadku Polski jest też fakt, że nasze regiony od kilku lat się bogacą i część z nich przekroczy średnią unijną kwalifikującą do wsparcia. W budżecie będzie też mniej pieniędzy z powodu Brexitu i odliczenia brytyjskiej składki.

IAR, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej