more_horiz
Gospodarka

Polska jednym z czołowych eksporterów świątecznych gadżetów. Głównym odbiorcą Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 17:20
Według danych International Trade Center w poprzednim roku roku byliśmy 4. największym dostawcą na świecie artykułów bożonarodzeniowych, a wartość wysłanych z Polski ozdób wyniosła 66,3 mln dolarów.
Największym odbiorcą świątecznych ozdób z Polski są Niemcy.
Największym odbiorcą świątecznych ozdób z Polski są Niemcy.Foto: Pixabay

To rekordowy wynik, bo w stosunku do 2016 r. nasz świąteczny eksport zanotował aż 93% wzrost - wyliczyli eksperci instytucji płatniczej AKCENTA, specjalizującej się w obsłudze transakcji walutowych eksporterów i importerów.

Polska awansowała

Wartość eksportu tego typu towarów na świecie w ubiegłym roku sięgała aż 5,2 mld dolarów - poinformował Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału firmy.

W kategorii „artykuły bożonarodzeniowe” klasyfikowanych jest wiele świątecznych ozdób i dekoracji, z wyłączeniem świec i zestawów oświetlenia elektrycznego, naturalnych choinek i stojaków na choinki.

W 2017 r. Polska awansowała z 9. na 4. miejsce wśród najważniejszych eksporterów tego rodzaju towarów na świecie. Do awansu przyczynił się ogromny wzrost wartości sprzedanych ozdób świątecznych z naszego kraju (o 93% r/r). 

Imponująca jest nie tylko skala polskiego eksportu artykułów bożonarodzeniowych, ale i kierunki, w których je sprzedajemy. Okazuje się bowiem, że cieszą się one uznaniem zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach. Największym odbiorcą świątecznych ozdób z Polski są Niemcy, następnie Stany Zjednoczone, Rosja, Holandia i Francja. 

Rządzą Chiny 

Jednak, jak zwracają uwagę eksperci AKCENTY, nie zapominajmy o tym kto naprawdę rządzi świątecznym eksportem. – Chiny są niekwestionowanym liderem w sprzedaży towarów świątecznych. Eksport z tego kraju stanowi aż 80% całego handlu w tej kategorii produktów. W zeszłym roku Państwo Środka sprzedało na światowe rynki artykuły świąteczne za prawie 4,2 mld dolarów.

Drugim największym dostawcą bożonarodzeniowych ozdób na międzynarodowe rynki jest Holandia, ze sprzedażą sięgającą 297 mln dolarów, a trzecim Stany Zjednoczone z wartością eksportu wynoszącą 71 mln dolarów w 2017 r. W pierwszej piątce, oprócz Polski znajdują się też Niemcy z wynikiem 62 mln dolarów.

ak, NRG


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak