Minister J.Emilewicz: we wtorek rząd zajmie się kwestią ograniczenia podwyżek cen prądu

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz powiedziała, że na wtorkowym posiedzeniu rząd będzie rozmawiał o tym, jak ograniczyć podwyżki cen prądu. Zapewniła przy tym, ze klienci indywidualni nie muszą obawiać się wyższych rachunków.

2018-12-17, 12:49

Minister J.Emilewicz: we wtorek rząd zajmie się kwestią ograniczenia podwyżek cen prądu
Minister Jadwiga Emilewicz. Foto: TT/MPiT

Jadwiga Emilewicz była pytana przez dziennikarzy, czy na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się działaniami zmierzającymi do ograniczenia podwyżki cen energii dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

- Na pewno będzie to temat, o którym jutro będzie rozmawiać rada ministrów. Do jutra spółki energetyczne mają czas na udzielenie odpowiedzi do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki na pytania, które pan prezes zadał, czy aby na pewno te wnioski podwyżkowe są uzasadnione, zwłaszcza w sytuacji, w której spółki zadeklarowały oszczędności. (...) Myślę, że poziom refleksji w spółkach na pewno się dzisiaj odbywa" - mówiła minister. Dodała, że w tej kwestii jest kilka wariantów, a ostateczne rozwiązania bedą dopracowane dziś i jutro.

Sprawą zajmuje się przede wszystkim Ministerstwo Energii.

Podwyżki - nie dla gospodarstw domowych

Jadwiga Emilewicz, że podstawowa deklaracja jest taka: "Nie będzie podwyżek od stycznia. My jako regulatorzy jesteśmy w stanie zapewnić bufor, który sprawi, że (...) nie będzie podwyżki dla klientów indywidualnych".

Pytana była, czy wówczas podwyżki nie zostaną przerzucone na przedsiębiorstwa.

-Nie musi to być przeniesione. Proszę nam dać czas i proszę nam zaufać. Są mechanizmy, które mogą pozwolić, aby mitygować te ceny instrumentami administracyjnymi i to będzie dotyczyło nie tylko odbiorców indywidualnych, ale także małych i średnich przedsiębiorstw, szpitali, szkół oraz w końcowym rozdaniu także samorządów" - zapewniła.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej