X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rekordowa bonifikata przekształceniowa w Łomży

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 18:40
Bonifikata przy przekształcaniu wieczystego użytkowania gruntu we własność na działkach miasta i Skarbu Państwa w Łomży wyniesie 99,9 proc. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał zarządzenie zrównujące tę bonifikatę na obu rodzajach gruntów.
99,9-procentowa bonifikata od opłaty podstawowej na gruncie miejskim to najwyższa możliwa bonifikata, jaką można przyjąć.
99,9-procentowa bonifikata od opłaty podstawowej na gruncie miejskim to najwyższa możliwa bonifikata, jaką można przyjąć.Foto: Pixabay

Uchwałę w sprawie bonifikat dotyczących gruntów miejskich radni Łomży przyjęli pod koniec grudnia.

Najwyższa nożliwa bonifikata

99,9-procentowa bonifikata od opłaty podstawowej na gruncie miejskim to najwyższa możliwa bonifikata, jaką można przyjąć, jeśli osoba korzystająca z przekształcenia zdecyduje się uiścić opłatę w pierwszym roku przekształcenia - przypomniał na konferencji prasowej wspólnej z wojewodą podlaskim prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski.

- Łomża jest na mapie kraju jednym z nielicznych samorządów, gdzie jest taka wysoka bonifikata - powiedział prezydent Łomży.

Zarządzenie wydane przez wojewodę podlaskiego zrównuje wysokość bonifikaty także dla gruntów Skarbu Państwa.

Prezydent Łomży poinformował, że bonifikata na gruntach Skarbu Państwa dotyczy w mieście ok. 20 nieruchomości i blisko 230 podmiotów.

Wojewoda poinformował, że dotychczas wpłynęło do urzędu wojewódzkiego 28 uchwał od podlaskich samorządów ws. bonifikat, a podpisał już - łącznie z Łomżą - osiem zarządzeń w tej sprawie. O 99,9-proc. bonifikacie z Łomży Paszkowski powiedział, że jest "najwyższą, którą spotkał" w przekształceniach zastosowanych przez samorząd.

Samorządy mogą zwiększać bonifikatę

Od 1 stycznia 2019 r. prawo wieczystego użytkowania gruntu w odniesieniu do nieruchomości wykorzystywanych na cele mieszkaniowe z mocy prawa przekształca się we własność.

By tak się stało, wieczysty użytkownik musi wnieść opłatę roczną z 20 lat, ale w ustawie określono, że przysługują bonifikaty - w pierwszym roku przekształcenia gruntów Skarbu Państwa to 60 proc., w kolejnych bonifikata jest zmniejszana o kolejne 10 proc.

Na mocy nowelizacji tych przepisów samorządy mogą zwiększać tę bonifikatę w odniesieniu do gruntów miejskich, a wojewoda może z kolei te bonifikaty zrównać.

PAP, ak, NRG

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert o bonifikatach: konsekwencje obietnic trzeba ponosić

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 17:11
– Rafał Trzaskowski musiał się zmierzyć z uchwała pozostawionym przez poprzednie władze miasta. Kierując się prawdopodobnie rachunkiem ekonomicznym stwierdził, że bonifikata 60 proc. będzie bardziej optymalna z perspektywy budżetu miasta - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Sposób przekształcenia uzytkowania wieczystego we własność komentował na naszej antenie także mecenas Maciej Górski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Soboń: chcemy, by Polacy jak najszybciej uzyskali prawo własności swoich nieruchomości

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2019 15:05
Od blisko trzech tygodni obowiązuje ustawa znosząca użytkowanie wieczyste. Polacy mają teraz pewność, że nieruchomości, które użytkują, są lub będą ich własnością. O procesie uwłaszczeniowym mówił w Polskim Radiu 24 Artur Soboń, wiceminister Inwestycji i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekształcenie użytkowania we własność: nikt nie powinien stracić bonifikaty

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 17:31
Nikt nie powinien stracić bonifikaty za przekształcenie użytkowania wieczystego na własność – zapewnia w rozmowie z Polskim Radiem Artur Soboń, wiceminister inwestycji i rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezydent Warszawy: procedura przekształceniowa nie zakończy się dla wszystkich w ciągu roku

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 10:40
Choć grunty pod mieszkaniami zmieniły formę z użytkowania wieczystego na własność, część samorządów radzi, żeby uiścić opłatę za użytkowanie wieczyste. Ma to pomóc samorządom, ale też mieszkańcom. Termin tej opłaty mija z końcem marca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojewoda mazowiecki podnosi stawki bonifikat przy przekształceniu użytkowania wieczystego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 13:15
Wyższa bonifikata przekształceniowa będzie dotyczyła gruntów należących do skarbu państwa. Bonifikaty w każdym przypadku będą takie same jak te wprowadzone przez lokalny samorząd.
rozwiń zwiń