X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Agencja Standard and Poor's ogłosi dzisiaj rating dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 13:08
Dziś wieczorem druga z wielkiej trójki agencji ratingowych - Standard and Poor's - opublikuje rewizję oceny wiarygodności kredytowej dla Polski.
Audio
  • Czy Agencja Standard and Poor's, może zmienić rating dla Polski? Na to pytanie odpowiada w Polskim Radiu 24 Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale./Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.

Tydzień temu Fitch ani ratingu, ani perspektywy nie zmienił. Zdaniem analityków dziś zaskoczenia też raczej nie będzie.

Rating powinien zostać utrzymany

Jak mówi w Polskim Radiu 24 Jarosław Janecki, główny ekonomista Societe Generale, agencja utrzyma rating Polski bez zmian.

Tyle że, jak dodaje, ta agencja umie zaskoczyć - tak było w styczniu 2016 roku, gdy nieoczekiwanie obniżyła rating dla naszego kraju, a w październiku 2018 go podwyższyła do poziomu A minus.

Agencja weźmie pod uwagę dwie kwestie

Jak wyjaśnia, mamy do czynienia z dwoma grupami czynników, które mogą wskazywać na kierunek decyzji agencji ratingowej.

- Z jednej strony mamy do czynienia z dobrymi danymi makroekonomicznymi, z drugiej strony z ryzykiem po stronie fiskalnej, będącej skutkiem programów rządowych wprowadzanych w tym i przyszłym roku - wyjaśnia ekonomista.

Rekordowo niski deficyt w 2018 roku, jednak będzie rósł

Przypomina, że rok 2018 zapisał się dobrze, jeśli chodzi o wyniki finansów publicznych - deficyt był rekordowo niski, natomiast ten i przyszły rok będą stały pod znakiem wzrostu deficytu i wzrostu długu w relacji do PKB.

Na pytanie, czy to będzie przesłanką do zmiany perspektywy, gość PR 24 odpowiada, że zmiana perspektywy ze stabilnej na negatywną sugerowałaby, że kolejnym krokiem agencji byłaby obniżka ratingu.

- Czy w tej sytuacji ta perspektywa może być zmieniona? Sądzę, że tutaj akurat ta agencja jest tą, która jest najbardziej nieobliczalna i trudno jest powiedzieć, na ile czynniki związane z finansami publicznymi zaważą na decyzji - mówi gość PR24.

- Na ten moment byłoby jednak zbyt wcześnie by zmienić perspektywę ratingu, ale nie możemy niczego na sto procent wykluczyć - mówi ekonomista.

I dodaje, że bardziej pewny jest oceny agencji Moody's, która prawdopodobnie nic nie zmieni, jeśli chodzi o rating, jak i jego perspektywę.

Ocenę agencji Moody's poznamy za tydzień, 19 kwietnia.

Sylwia Zadrożna, jk

Zobacz więcej na temat: rating finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agencja S&P utrzymuje prognozy dla Polski dotyczące wzrostu PKB i deficytu w latach 2019-20

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 21:46
Agencja S&P Global Ratings utrzymała szacunki dynamiki wzrostu PKB i poziomu deficytu sektora finansów publicznych Polski na lata 2019-20 - wynika z raportu agencji, datowanego z 14 stycznia.
rozwiń zwiń