Mniej budowlanej mitręgi. Nowe przepisy na przedostatniej prostej

Dobiegają końca konsultacje społeczne dotyczące zmian w prawie budowlanym. Mają one skończyć z opasłą biurokracją, uprościć projektowanie domu czy zalegalizować stare samowole a także przyspieszyć i uprościć wiele procedur, bo samej dokumentacji w ciągu pół roku do urzędów trafia 18 milionów stron.

2019-05-06, 16:34

Mniej budowlanej mitręgi. Nowe przepisy na przedostatniej prostej
Znowelizowane prawo budowlane ma ułatwić inwestycje m.in. dotyczące wznoszenia nowych domów jednorodzinnych.Foto: pixabay

Posłuchaj

O tym jakie rozwiązania korzystne m.in. dla budujących domy przewidziano w nowym prawie budowlanym, mówiono w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Marcina Jagiełowicza.
+
Dodaj do playlisty

Do ministerstwa inwestycji i rozwoju trafiają ostatnie opinie dotyczące nowego prawa. To ma być ulga dla budujących dom. Łatwiej ma być podpięcie się pod sieć wodną czy kanalizację.

Mniej o połowę biurokracji

- Dziś na uzyskanie warunków technicznych inwestor może czekać nawet kilka lat - mówi Konrad Płochocki, dyrektor Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Budujący dom po 5 latach będą też mieli pewność, że nikt nie podważy pozwolenia na budowę. Dziś w każdym momencie można stwierdzić jego nieważność

- Nowe prawo ma zmniejszyć o połowę budowlaną biurokrację - mówił na konferencji prezentującej zmiany z prawie budowlanym minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński

REKLAMA

Uproszczony ma zostać między innymi projekt budynku, który trzeba przedstawić w urzędzie.

Legalizacja 20-letnich samowoli 

Teraz taki projekt musi zawierać wszystkie szczegóły. Jak wylicza Konrad Płochocki - gdyby urzędnicy mieli rzeczywiście sprawdzać zawarte w nim wyliczenia to musiałyby zatrudniać co najmniej 10 razy więcej osób.

Nowe prawo ma też zezwolić na legalizację co najmniej 20-letnich - samowoli budowlanych.

REKLAMA

Abolicja ma być darmowa. Jedynym obowiązkiem będzie złożenie do nadzoru budowlanego zawiadomienia o zakończeniu budowy z kilkoma załącznikami.

Marcin Jagiełowicz, ak, NRG

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej