Współpracę z CPK rozpoczyna Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych

Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) rozpoczyna współpracę z Centralnym Portem Komunikacyjnym - poinformowało Biuro Prasowe CPK. Powołany Komitet Konsultacyjny pomoże w zaplanowaniu nowego lotniska. Pierwsze spotkanie tego gremium odbędzie się 18 lipca w Warszawie.

2019-05-27, 13:21

Współpracę z CPK rozpoczyna Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych
Pasażer, którego lot został np. odwołany lub opóźniony, reklamację w pierwszej kolejności powinien złożyć do przewoźnika.Foto: Pixabay

Do udziału w Komitecie IATA zaprosiła wszystkich przewoźników zainteresowanych korzystaniem z nowego portu: operujących dotychczas z Lotniska Chopina, tzw. tanie linie i cargo - również niezrzeszonych w tej organizacji. Zadaniem Komitetu jest uwzględnienie w planach budowy CPK potrzeb przewoźników, firm działających w porcie i świadczących dla niego usługi, a przede wszystkim pasażerów. Komitet przeprowadzi także wstępną analizę kosztów i korzyści.

Strategiczne rozmowy

Zadowolenie z - jak ujął - "bliskiej współpracy z CPK przy tym kluczowym projekcie dla transportu lotniczego w Europie" wyraził Rafael Schvartzman, wiceprezes IATA. Jak mówił, według prognoz europejski popyt na podróże wzrośnie do 2037 roku o około 50 procent, dlatego niezbędna jest budowa infrastruktury, która będzie w stanie na to zapotrzebowanie odpowiedzieć.

W kwietniu spółka rozpoczęła uzgodnienia strategiczne z 60 partnerami branżowymi. Wśród nich są m.in. LOT, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Poczta Polska, Orlen, LOTOS, PERN, Polski Holding Hotelowy, FedEx, DHL, UPS i TNT Express. Do końca maja do CPK wpłynęło ponad 400 uwag i propozycji dotyczących infrastruktury planowanego lotniska w tym obsługi samolotów, pasażerskiej, bagażowej, cargo i zaplecza technicznego.

Inwestycja nabiera tempa

W tym roku spółka CPK planuje wskazać doradcę strategiczno-technicznego inwestycji. Będzie to międzynarodowy podmiot z doświadczeniem inwestycyjnym w zakresie projektowania, budowy i zarządzania portami przesiadkowymi. Spółka zleci też wykonanie planu generalnego Portu Lotniczego Solidarność. Plan będzie zawierał m.in. prognozy ruchu lotniczego, zwymiarowanie planowanej infrastruktury i wstępny plan jej ulokowania, etapowanie budowy oraz szczegółowy model biznesowy nowego portu lotniczego.

REKLAMA

Według planów, CPK ma być otwarty w połowie 2027 roku.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, IAR, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej