Dzień Wolności Podatkowej. Od 8 czerwca pracujemy już na własne konto
W tym roku po 158 dniach przestajemy pracować na podatki, a zaczynamy na konto własne czy rodziny. 8 czerwca to symboliczny Dzień Wolności Podatkowej, wyliczany od 1994 roku przez Centrum Adama Smitha.
2019-06-06, 16:35
Posłuchaj
- Do tej daty - oczywiście umownie - pracujemy na rzecz wydatków rządowych, samorządowych i wszystkich innych publicznych - mówił w radiowej Jedynce Ireneusz Jabłoński, ekspert Centrum Adama Smitha.
Zmiana daty na późniejszą wynikła między innymi dlatego, że tym roku dynamika planowanego wzrostu Produktu Krajowego Brutto, szacowanego na 5 procent, będzie prawie dwa razy mniejsza niż dynamika wydatków sektora finansów publicznych - wyjaśniał ekspert.
Według Centrum Adama Smitha, system podatkowy w Polsce należy nie nowelizować lecz stworzyć od nowa z mniejszymi obciążeniami fiskalnymi. Jednocześnie, jak zauważył ekspert Centrum, od 1 lipca wchodzi największa obniżka podatkowa od 1989 roku, czyli 500 plus na każde dziecko.
- 8 czerwca to całkiem dobry wynik, choć lepszy był w zeszłym roku - uważa Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
REKLAMA
Piotr Soroczyński zgadza się, że system podatkowy powinien być stabilniejszy, ale mówi że z kapitałem w Polsce wcale nie jest już najgorzej.
Najpóźniej Dzień Wolności Podatkowej był w 1995 roku. Na swoje własne potrzeby zaczęliśmy pracować dopiero po 6 lipca.
Z kolei wynik ubiegłoroczny - 6 czerwca - był najlepszy od początku jego wyliczania w Polsce, czyli 1994 roku.
Aleksandra Tycner, ak, NRG
REKLAMA
REKLAMA