more_horiz
Gospodarka

Inwestycji na świecie ubywa, ale nie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 09:01
W tym tygodniu opublikowano aż cztery ważne rankingi, w których inwestorzy zagraniczni ocenili Polskę. Oceny te wypadły zdecydowanie pozytywnie.
Audio
  • Na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Kowalczyk z Grant Thornton - mówił, jak Polskę oceniają zagraniczni inwestorzy. (Sylwia Zadrożna)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: pixabay

W rankingu Global Best to Invest zajęliśmy 5 miejsce ogólnie i pierwsze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Z raportu EY wynika, że Polska odnotowała 38-procentowy wzrost projektów inwestycyjnych, przy spadku liczby projektów w całej Europie.

Także z rankingu UNCTAD wynika, że inwestycji na świecie ubywa, ale nie w Polsce. W badaniu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Grant Thornton oraz HSBC klimat do inwestowania w Polsce został oceniony bardzo wysoko.

- We wszystkich rankingach wypadliśmy bardzo dobrze - komentował na antenie Polskiego Radia 24 Jacek Kowalczyk z Grant Thornton.

Jak dodał - na całym świecie napływ globalnych inwestycji spadł i na tym tle "Polska dała radę zwiększyć napływ inwestycji", do tego dość istotnie bo z około 9 mld dolarów do 11,5 mld dol.

Ekspert poinformował, że aż 94 proc. zagranicznych inwestorów pytanych o to, czy zainwestowałoby ponownie kapitał w Polsce gdyby mogli wybierać - odpowiedziało, że "tak".

Polska ma sporo atutów docenianych przez inwestorów. Jeśli chodzi o problemy, to inwestorzy wskazują na niestabilność prawa, szczególnie podatkowego.

Sylwia Zadrożna, ak, NRG