X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

GUS: inflacja w maju wyniosła 2,4 proc. Główny wpływ na wskaźnik cen towarów i usług miały wyższe ceny żywności

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 10:40
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. wzrosły rok do roku o 2,4 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.
Audio

Wcześniej w szacunku flash GUS podawał, że w maju ceny rdr wzrosły o 2,3 proc., a mdm wzrosły o 0,2 proc.

W zeszłym miesiącu w porównaniu z kwietniem główny wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych miały wyższe ceny żywności o 1,5 proc., które podwyższyły wskaźnik o 0,34 punktu procentowego.

Niższe ceny w dziedzinie transportu o 1,6 proc oraz rekreacji i kultury o 0,5 proc. obniżyły wskaźnik inflacji odpowiednio o 0,17 pkt proc. i o 0,03 pkt proc. - poinformował GUS.

W porównaniu z majem poprzedniego roku wyższe ceny żywności o 5,4 proc. i w zakresie mieszkania o 1,5 proc. podniosły wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych - odpowiednio o 1,23 pkt proc. i 0,37 pkt proc.

Spadły ceny w dziedzinie łączności o 2,6 proc. a także odzieży i obuwia o 1,9 proc. Obniżyły one wskaźnik odpowiednio o 0,11 pkt proc. i 0,1 pkt proc.

Eksperci komentują

Jak skomentował dane GUS Adam Antoniak z banku Pekao - "wzrost cen żywności przyspieszył do 5,4 proc. rok do roku z 3,6 proc. rdr w kwietniu. Ceny paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 4,1 proc. rdr, wobec wzrostu o 8,6 proc. rdr miesiąc wcześniej. Koszy związane z użytkowaniem mieszkania zwiększyły o 1,6 proc. rdr, tj. w takim samym tempie jak w kwietniu".

Podkreślił, że wyższe ceny żywności podniosły roczny wskaźnik CPI o 1,23 p.p., a koszty związane z mieszkaniem o 0,37 p.p. "Za wzrostem cen w maju stał przede wszystkim szybszy wzrost cen żywności" - ocenił.

Pekao szacuje, że maj był "lokalnym szczytem inflacji, a w najbliższych miesiącach inflacja powinna pozostawać poniżej 2,5 proc. rdr, czemu będzie sprzyjać m.in. spodziewany spadek rocznego tempa wzrostu cen paliw".

Według Antoniaka wyższych poziomów inflacji, nieznacznie powyżej celu NBP, należy oczekiwać w grudniu 2019 r.

Droższa żywność 

- Głównym źródłem wzrostu cen w maju była żywność - wskazał w komentarzu do piątkowych danych GUS nt. inflacji Jakub Rybacki z ING. Ekspert szacuje, że w czerwcu inflacja CPI pozostanie na poziomie 2,4-2,5 proc.

Jak podkreślił, inflacja CPI w maju okazała się nieco wyższa niż sugerował wstępny szacunek (2,3 proc.), a głównym źródłem wzrostu cen była żywność. "Inflacja bazowa pozostała stabilna na poziomie 1,7 proc" - wskazał.

Według eksperta stabilny poziom inflacji bazowej jest wynikiem dwóch tendencji, które znoszą się nawzajem.

Popyt na wakacyjną rekreację

- Ceny biletów lotniczych, które nieoczekiwanie podniosły indeks w kwietniu powróciły na standardowe poziomy, co według komentarzy GUS odjęło 0,25 pp od dynamiki CPI. Równolegle stosunkowo duży wzrost widoczny był w kategoriach zależnych od popytu tj. rekreacja i kultura oraz ceny hoteli i restauracji, co rekompensowało ten efekt - wyjaśnił Rybacki.

ING szacuje, że w czerwcu inflacja CPI pozostanie na poziomie 2,4-2,5 proc.

- Wzrośnie najprawdopodobniej inflacja bazowa, np. przez wzrost cen usług telekomunikacyjnych, ale skompensuje to niższa dynamika cen paliw - ocenił bank.

IAR/PAP, ak, NRG


Zobacz więcej na temat: inflacja gus finanse osobiste
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dane z GUS o inflacji w styczniu mogą być zaskoczeniem

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 07:50
O godz. 10.00 Główny Urząd Statystyczny poinformuje o cenach towarów i usług w styczniu. Analitycy spodziewają się, że inflacja w ubiegłym miesiącu w porównaniu z tym samym okresem 2018 roku mogła wynieść mniej więcej 1 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS poda dane o inflacji w lutym. Ekspert: tempo wzrostu cen nieznacznie przyspieszy

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 07:22
Główny Urząd Statystyczny poinformuje dziś o tym jak kształtował się poziom cen w ubieglym miesiącu. Jak mówi w komentarzu dla Polskiego Radia 24,  Ekonomista PKO Banku Polskiego Marcin Czaplicki, dzisiejsze dane pokażą nieznaczy wzrost tempa inflacji w stosunku do stycznia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: inflacja 2,2 proc. Droższe - żywność transport i usługi, tańsza odzież

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 11:20
Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2019 r. wzrosły rdr o 2,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,1 proc
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: inflacja w maju wyniosła 2,3 proc. rdr. Najbardziej zdrożała żywność

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 10:24
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2019 r. wzrosły o 2,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash.
rozwiń zwiń