Praca w upał. Do czego mamy prawo w gorące dni?
Wróciły upały, a praca w takich warunkach nie należy do najłatwiejszych, więc pracodawcy powinni zapewnić pracownikom na przykład zimne napoje. Są jednak tacy, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków.
2019-07-30, 07:50
Posłuchaj
- Pracodawcy w każdych warunkach mają zapewnić pracownikom bezpieczną i higieniczną pracę. Napoje, kiedy temperatura w pomieszczeniach przekracza 25 stopni Celsjusza albo kiedy na zewnątrz jest wyższa niż 28 stopni Celsjusza, należą się wszystkim zatrudnionym, nie tylko tym na umowę o pracę. Pracodawcy mogą też skrócić dzień pracy, jakkolwiek jest to ich dobra wola - mówiła w radiowej Jedynce Barbara Klimczyk, prawnik z kancelarii Bird & Bird
- Prawo pracy nie wskazuje też temperatury maksymalnej w pomieszczeniach, powyżej której nie powinno się już pracować - dodała.
- Zakładanie klimatyzacji także nie jest obowiązkowe. Jednak pracownicy są coraz bardziej świadomi swoich praw, stąd też rosnąca liczba skarg do Państwowej Inspekcji Pracy - powiedziała Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektoratu Pracy.
Inspekcja pracy przypomina, że za niewywiązanie się z obowiązków wobec pracowników, pracodawcom grożą kary grzywny od 1 tysiąca zł do 30 tysięcy zł.
REKLAMA
Aleksandra Tycner, akg
REKLAMA