Centralny Port Komunikacyjny coraz bliżej. Nowe pomysły na to, jak może wyglądać lotnisko

Terminal w kształcie trójkąta, port jako "lotnisko-miasto", połączenie nowych technologii z pięknem polskiej przyrody - takie pomysły ws. wyglądu planowanego Centralnego Portu Komunikacyjnego przedstawili projektanci, którzy wzięli udział w "warsztatach" architektonicznych. Poznaliśmy pierwsze wizualizacje, jak mógłby wyglądać Port Solidarność, który ma zacząć działalność w 2027 roku.

2019-09-13, 10:34

Centralny Port Komunikacyjny coraz bliżej. Nowe pomysły na to, jak może wyglądać lotnisko
CPK - koncepcja pracowni KPF. Foto: cpk.pl
  • Są nowe propozycje ws. wyglądu CPK
  • Przedstawiły je uznane pracownie, biorące udział w warsztatach architektonicznych
  • Pomysły mogą być inspiracją przy projektowaniu ostatecznego wyglądu lotniska

Warsztaty były zorganizowane we współpracy z ambasadą Wielkiej Brytanii. Wzięły w nich udział pracownie Woods Bagot, Populous i KPF, które już wcześniej uczestniczyły przy projektowaniu kilku dużych, światowych lotnisk.

- Już po raz drugi zaprosiliśmy do współpracy architektów z bogatym portfolio zaprojektowanych i zrealizowanych inwestycji, żeby zapytać ich o to, jak Port Lotniczy Solidarność może wyglądać. Moment nie jest przypadkowy. Do końca października konsultujemy z partnerami branżowymi wymagania techniczne i operacyjne nowego lotniska. Naszym celem jest uzgodnienie założeń koncepcyjnych CPK z potrzebami przyszłych użytkowników - wyjaśnia pełnomocnik rządu ds. budowy CPK Mikołaj Wild.

Powiązany Artykuł

cpk projekt 1200.jpg
Jak będzie wyglądać Centralny Port Komunikacyjny? Opublikowano wstępne projekty

CPK w komunikacie podkreśla, że choć nie jest pewne, czy któraś z koncepcji zostanie wykorzystana przy właściwym projekcie lotniska, to na pewno zostaną one wykorzystane w procesie projektowania portu.

Trojkątny terminal

Jedną z koncepcji przygotowali projektanci z pracowni KPF, którzy pracowali wcześniej przy projektowaniu lotnisk m.in. w Amsterdamie i w Seulu. Zaproponowali, by terminal przyszłego lotniska miał kształt trójkątny, co ma sprawić, że odległość między bramkami a centralną częścią lotniska nie będzie duża. To ma przyczynić się do skrócenia czasu odprawy. Nie zabrakło też nawiązań do Polski i związanych z nią symboli.

REKLAMA

- Architekci zaprojektowali wnętrze terminalu CPK jako przestronną i pełną światła halę z przezroczystym dachem. Na jego szczycie umieścili pomarańczowe świetliki o nieregularnym kształcie, przywołujące na myśl tradycyjny polski bursztyn, którego złoża znajdziemy m.in. w Morzu Bałtyckim. We wnętrzu terminala znalazły się drzewa i donice z roślinnością, które mają stanowić czynnik odstresowujący - czytamy w komunikacie.

Lotnisko jako miasto

CPK ma być dużym hubem komunikacyjnym, łączącym lotnisko ze stacją kolejową i koleją szybkich prędkości. Projektanci z londyńskiej pracowni Populous wyszli z założenia, że port ma nie być tylko miejscem przesiadkowym, ale też miejscem na przyjemne spędzenie czasu. Dlatego, wedle ich pomysłu, CPK ma być "lotniskiem-miastem" - oprócz samego portu lotniczego mogłyby tam powstać też m.in. strefy relaksu, rozrywki (m.in. z grami komputerowymi), a także obiekty sportowe, restauracje, sale konferencyjne i miejsca dla rodzin z dziećmi.

Lotnisko przyszłości

Architekci z pracowni Woods Bagot zaproponowali, by przyszłe lotnisko było gotowe na adaptację do nowych technologii, m.in. do nowego sposobu odprawy podróżnych. Dlatego ich koncepcja portu jest "elastyczna", umożliwiająca ewentualne zmiany w przyszłości. Woods Bagot także proponuje utworzenie rozbudowanej strefy relaksu, chce też nawiązać do piękna polskiej przyrody.

Architektów Woods Bagot zachwycił polski krajobraz i zmieniająca się wraz z kolejnymi porami roku przyroda. W ich koncepcji w terminalu pojawiły się charakterystyczne sufity nawiązujące do wyglądu pni drzew i przywołujące na myśl polski las. Według architektów, w rejonie portu ma powstać park z ławkami, ze ścieżkami do spacerów, do jazdy na rowerze i na rolkach. Szklane ściany terminala mają pozwolić na podziwianie zielonych przestrzeni dookoła lotniska i relaks przed podróżą - czytamy w komunikacie CPK.

REKLAMA

To drugie warsztaty architektoniczne ws. CPK, pierwsze odbyły się w czerwcu zeszłego roku.

Pierwsze samoloty z Portu Solidarność mają odlecieć w 2027 roku.

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej