X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ZUS od dochodu dla mniejszych firm, ryczałt dla wszystkich – i wszystko jasne

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 13:27
To, że premier powiedział jasno, że pozostaje ryczałtowy ZUS dla wszystkich przedsiębiorców, a dla tych najmniejszych, których przychody sięgają maksymalnie 10 tys. zł, a dochody 6 tys. zł wysokość składki będzie powiązana z dochodem, jest sprawą najważniejszą – mówili goście Rządów Pieniądza w Polskim Radiu 24. Jak zauważył dr Artur Bartoszewicz z SGH, eliminuje to niepewność i zamyka usta politykom opozycji, którzy w kampanii wyborczej próbowali straszyć przedsiębiorców likwidacją ryczałtu.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Ekspert przypomniał, że pojawienie się hasła o proporcjonalności ZUS do dochodu firmy stało się okazją do rywalizacji polityków, kto skrajniej przedstawi zagadnienie. 

- Politycy powinni hamować swoje emocje, bo ostatecznie kosztem takich działań są negatywne skutki dla gospodarki. To jest prowadzenie polityki kosztem biznesu. Jeżeli na fikcji buduje się przekaz, to szkodzi on gospodarce – powiedział dr Artur Bartoszewicz.

W jego opinii propozycja liczenia ZUS od dochodu jest ciekawa. Rozwiązanie to zostało opisane przez premiera na drugiej konwencji programowej PiS w Katowicach i stanowi jeden z punktów Pakietu dla Przedsiębiorców PiS. Sprowadza się to do tego, że przedsiębiorca, który osiąga przychód do 10 tys. zł miesięcznie a dochód poniżej 6 tys. zł miesięcznie, skorzysta z obniżenia wysokości składek do kwoty ok. 500 zł. Dla przykładu, przy dochodzie 2 tys. zł oszczędność przedsiębiorcy na składce ZUS wyniesie 588 zł; przy dochodzie 3 tys. zł będzie to 430 zł. Kto osiąga dochód 4 tys. zł miesięcznie – zaoszczędzi 272 zł. Oznacza to, że największą ulgę odczują najmniejsze firmy. Z tego rozwiązania może skorzystać 200 tys. przedsiębiorców. Budżet będzie to kosztowało od 1,5 do 2 mld zł. I tyle właśnie pieniędzy łącznie zostanie w kieszeniach mniejszych i średnich przedsiębiorców. Szczegóły rozwiązania oczywiście zostaną jeszcze opisane w ustawie.

Pozostawienie ryczałtu to drugi punkt Paktu dla Przedsiębiorców PiS. Premier wprost zaznaczył, że ZUS ryczałtowy dla firm zostaje. Jego składkę oblicza się od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dziś jest to ok. 1300 zł. Kwota ta jest niezależna od przychodów.
Od początku roku obowiązuje również tzw. "mały ZUS" polegający na obliczaniu wysokości składek na ZUS od przychodu nie przekraczającego 2,5-krotności płacy minimalnej. Mamy też ulgi dla rozpoczynających działalność. Na początek całkowite zwolnienie z ZUS przez pierwszych pełnych 6 miesięcy. Jest to tzw. ulga na start. Następnie przez 2 lata przysługuje prawo do opłacania składek od 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Gdy wejdzie ZUS od dochodu, można będzie wybrać rozwiązanie dla siebie najkorzystniejsze.

Dobrowolność składek?

Goście "Rządów Pieniądza" oceniali także propozycje prezesa PSL, który w odpowiedzi na pomysł PiS zaproponował, żeby przedsiębiorcy mogli wybierać czy chcą płacić ZUS, czy nie, a wtedy 1500 zł w przyszłym roku będzie mogło zostać w ich kieszeniach. Dr Artur Bartoszewicz ocenił ją jako skrajną. Uznał, że w takim wypadku należałoby uznać, że przedsiębiorca osiąga taki sukces rynkowy, że jest w stanie zapewnić byt swojej rodzinie dziś i zabezpieczenie dla siebie na starość. I nie występuje nawet o minimalną emeryturę z ZUS. Byłoby to jednak bardzo ryzykowne, biorąc pod uwagę czy to kłopoty w biznesie, czy zdarzenia losowe.

Piotr Arak – dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego stwierdził, że nie jest zwolennikiem zbyt dużego ograniczania oskładkowania przedsiębiorstw, bo tworzy to ryzyko dla prowadzących firmy i ich rodzin w przyszłości, gdy będą pobierali jakiekolwiek formy świadczeń społecznych i okaże się, że są one bardzo niskie.

- Przy tej liczbie firm rodzinnych, które są w naszym kraju i ubezpieczonych przy przedsiębiorcach członkach rodziny – małżonkach, dzieciach, warto się zastanowić czy tworzenie nadmiernych wyłomów, takich jak proponuje PSL jest odpowiedzialne – mówił ekspert.
Natomiast wprowadzenie proporcjonalności dla małych przedsiębiorstw to, jego zdaniem, inna sprawa. Zauważył, że coraz więcej firm w Polsce wychodzi z szarej strefy, a korzystne formy opodatkowania i oskładkowania je do tego zachęcają.

Polskie Radio 24.pl, Anna Grabowska, md

Zobacz więcej na temat: ZUS zus składki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

PiS zapowiada korzystne zmiany dla małych i średnich firm: zwiększenie limitu przy ryczałcie i uzależnienie składki ZUS od dochodu

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2019 17:01
Podniesienie limitów przychodu dla firm wybierających ryczałtową formę rozliczenia się z fiskusem oraz uzależnienie składki na ZUS od osiąganego dochodu – to dwie ważne zapowiedzi dla małych i średnich firm, które podły podczas konwencji PiS w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: polityka niskich płac jest przeciwko interesom pracowników

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 19:25
- Rozmawiałem z prezesem Narodowego Banku Polskiego i on mi przedstawił pierwsze szacunki, czy to wpłynie źle na gospodarkę. Nic z tych rzeczy - powiedział w radiowej Jedynce Jarosław Kaczyński o planowanym podniesieniu płacy minimalnej. Zarzuty, że po uzależnieniu składek ZUS od dochodu wysokość opłacanych danin wzrośnie, nazwał "oszustwem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Gowin: po wyborach nie podniesiemy składek ZUS dla przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 14:56
- Daję rękojmię tego, że nigdy nie rozważaliśmy podniesienia ZUS-u, odejścia od ryczałtu - mówił wicepremier Jarosław Gowin. - Równocześnie rękojmię, że małym firmom, które mają dochody poniżej pewnego pułapu, ZUS będziemy obniżać, w skrajnych przypadkach praktycznie go zera - dodał.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podstawy działalności ZUS

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 13:51
Główne cele stawiane przed Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz zasady funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce. Były to główne tematy audycji "Na czasie z ZUS". Gościem Polskiego Radia 24 był dr Paweł Wojciechowski, główny ekonomista instytucji realizującej zadania z zakresu ubezpieczeń społecznych w naszym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakiet dla przedsiębiorców. Zobacz, co proponuje PiS

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 16:56
Prawo i Sprawiedliwość wierzy w polskich przedsiębiorców - deklaruje premier Mateusz Morawiecki i zapowiada wprowadzenie kolejnych ulg dla firm. Szef rządu na poświęconej gospodarce konwencji PiS w Katowicach zaprezentował "Pakiet dla przedsiębiorców", na który składa się pięć proponowanych zmian, zmniejszających obciążenia dla biznesu. Co się na niego składa?
rozwiń zwiń