Boom w mieszkaniówce nie słabnie. Wysoki popyt spotyka się z dużą podażą

Od stycznia do września oddano do użytku ponad 12 procent więcej mieszkań niż przed rokiem - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny.

2019-10-22, 17:20

Boom w mieszkaniówce nie słabnie. Wysoki popyt spotyka się z dużą podażą
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, corgarashu

Posłuchaj

Piotr Bartkiewicz, ekonomista mBanku, komentuje wzrost popytu na rynku nieruchomości. (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Najwięcej, bo prawie 91 tysięcy mieszkań, oddali do użytku deweloperzy. To niemal 17-procentowy wzrost w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Kto buduje mieszkania? Dominują deweloperzy i osoby fizyczne

Jak ocenił Piotr Bartkiewicz, ekonomista mBanku, duże wzrosty na rynku nieruchomości to efekt nie słabnącego popytu na mieszkania.

REKLAMA

- Popyt konsumentów jest nienasycony i spotyka się z bardzo dużą podażą. Moim zdaniem, bez tąpnięcia na rynku pracy, bez mało prawdopodobnego wzrostu stóp procentowych, nie zobaczymy dużego spadku aktywności deweloperów i spadku cen - nawet gdy dojdzie do spowolnienia na rynku nieruchomości - ocenił Piotr Bartkiewicz. 

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Trwa boom w mieszkaniówce. 10,4 proc. lokali więcej niż przed rokiem

Według danych GUS, w okresie od stycznia do września, o ponad trzy czwarte wzrosła liczba mieszkań oddanych do użytku w społecznym budownictwie czynszowym. O jedną czwartą wzrosła zaś liczba gotowych mieszkań komunalnych.

REKLAMA

Prawie 15-procentowy spadek odnotowano natomiast w budownictwie spółdzielczym.Łącznie w okresie od stycznia do września oddano do użytku w Polsce ponad 145 tysięcy lokali mieszkalnych. Przeciętna powierzchnia nowego mieszkania wyniosła niespełna 90 metrów kwadratowych.

Wyzwania przed budownictwem

Jak skomentował minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński - dane GUS pozwalają sądzić, że przekroczenie bariery 200 tysięcy mieszkań w 2019 roku jest możliwe.

W jego opinii obecnie największym wyzwaniem dla budownictwa mieszkaniowego pozostaje strona kosztowa. Dotyczy to zarówno kosztów materiałów, jak i pracowniczych.

IAR, PolskieRadio 24, akg 

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej