Ogólnopolska kampania "Produkt polski". Cel: zbudować patriotyzm gospodarczy

2019-11-11, 10:20

Ogólnopolska kampania "Produkt polski". Cel: zbudować patriotyzm gospodarczy
Ilość polskiego kapitału w danej firmie, a także to czy płaci ona podatku w naszym kraju można sprawdzić m.in. za pośrednictwem aplikacji "Pola". Foto: Kaarle/shutterstock

Kampania "Produkt polski" ma m.in. zwiększyć świadomość konsumentów na temat walorów artykułów spożywczych opatrzonych takim właśnie znakiem oraz zachęcać do zakupu produktów krajowego pochodzenia.

Posłuchaj

O celach i założeniach kampanii "Produkt polski" - była mowa w radiowej Jedynce w audycji przygotowanej przez Dariusza Kwiatkowskiego.
+
Dodaj do playlisty

Kampanię przygotowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa. Aktywnie uczestniczą w niej między innymi: Krajowa Spółka Cukrowa i PKN Orlen.

Dokonywanie wyboru produktów oznaczonych jako "Produkt polski", to zdaniem twórców kampanii najlepiej rozumiany patriotyzm gospodarczy.

- W dobie silnej konkurencji rynkowej wspieranie producentów polskiej żywności staje się nakazem chwili - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Patriotyzm gospodarczy jest ważnym elementem budowy kraju silnego ekonomicznie - ocenił Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Minister Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że akcje promocyjne są ze względu na wymogi prawa unijnego, jedną z niewielu możliwości jakie rząd ma dyspozycji, aby wpływać na zachowania rynkowe konsumentów.

Konsumenci mają już do dyspozycji aplikację "Polska smakuje". Dzięki niej mogą łatwo trafiać do rodzimych producentów artykułów rolno-spożywczych.

- Poza przekazywaniem informacji na jej temat w środkach masowego przekazu,  przewidziano też szkolenia dla producentów żywności - wyjaśniał Grzegorz Pięta, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.

Dobrowolne oznaczenie artykułu spożywczego znakiem "Produkt polski" świadczy o tym, że został on wytworzony w Polsce i co najmniej 75 proc. użytych do tego surowców było pochodzenia krajowego.

Zdaniem wielu ekspertów wysoką jakość polskiej żywności zawdzięczamy preferowanemu w naszym kraju rodzajowi rolnictwa, jakim jest rolnictwo zrównoważone, nie nastawione na jak największy efekt produkcyjny.

Dariusz Kwiatkowski, "Jedynak", PR24, akg  

 

Polecane

Wróć do strony głównej