Wzrost popytu na paliwa, wyższe zyski dla sektora naftowego

Zużycie trzech głównych gatunków paliw, czyli benzyny, oleju napędowego i LPG, wzrosło po trzech kwartałach tego roku o 4 proc. w porównaniu do pierwszych dziewięciu miesięcy rok wcześniej przekraczając 24,3 mln metrów sześciennych - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).

2019-12-02, 15:46

Wzrost popytu na paliwa, wyższe zyski dla sektora naftowego
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock.com/Aleksandr Lupin

Rok wcześniej w tym samym okresie konsumpcja trzech głównych gatunków paliw przekroczyła 23,4 mln metrów sześciennych.

Rośnie gospodarka, rośnie popyt na paliwa

- Od początku roku wyniki konsumpcji paliw płynnych w Polsce są korzystne dla sektora naftowego w Polsce. Skutkuje to zwiększonymi zyskami dla legalnie działających firm, ale też większymi wpływami do budżetu państwa z tytułu podatków, którymi obciążony jest sektor paliwowy w kraju. Większymi tym bardziej, że i ceny paliw w roku 2019 r. są nieco wyższe, co przekłada się na wzrost dochodów z VAT. Obserwowany w bieżącym roku wzrost sprzedaży paliw ma swoje podstawy we wzroście gospodarki i większych dochodach obywateli, ale też wpływa na niego skuteczna realizacja regulacji prawnych kontrolujących szarą strefę - informuje POPiHN.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Na stacjach benzynowych obowiązują nowe oznaczenia paliw. Sprawdź, co się zmieniło

Z danych wynika, że przez pierwsze trzy kwartały utrzymywał się w Polsce trend wzrostowy dla zakupów benzyn silnikowych, oleju napędowego, paliwa lotniczego JET oraz gazu płynnego LPG. Mniejsze zainteresowanie wykazano w przypadku obu gatunków olejów opałowych – lekkiego i ciężkiego.

REKLAMA

Wzrost zapotrzebowania na paliwa gazowe

W roku 2019 utrzymany został wzrost zapotrzebowania na benzyny silnikowe, ale przy jednoczesnym wzroście zainteresowania autogazem. Może mieć to związek ze zwiększeniem zakupów samochodów z silnikami benzynowymi niż z silnikami wysokoprężnymi.

POPiHN komentuje, że w od stycznia do końca września rynek gazu płynnego LPG zwiększał się, przy jednoczesnym obniżeniu tzw. reeksportu tego gatunku paliwa, co pokazuje wciąż stabilną pozycję wspomnianego paliwa na rynku polskim.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Rośnie sprzedaż paliw. Największe wzięcie ma olej napędowy

- Nadal dobrze rośnie zapotrzebowanie krajowe na paliwo lotnicze Jet, na co wpływa wzrost podróży lotniczych w kraju, ale też korzystna oferta zakupowa dla przewoźników międzynarodowych, operujących na naszych lotniskach.

Szara strefa w defensywie

Spadki zapotrzebowania notowano dla obu gatunków olejów opałowych, co było skutkiem warunków pogodowych. Może również dobrze świadczyć o służbach kontrolnych, eliminujących z rynku sprzedawców paliwa, które mogłoby być wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, jak to często bywało w przeszłości - poinformowała POPiHN.

PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej