Eksperci: z podwyżką na akcyzę i papierosy lepiej nie zwlekać
Nie ma powodu, dla którego nie miałoby być wprowadzone tylko miesięczne vacatio legis przy podwyżce akcyzy na alkohol i papierosy – mówił w audycji "Rządy Pieniądza" Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich.
2019-12-04, 14:00
Posłuchaj
W opinii Marka Kowalskiego dłuższe "vacatio legis" pozwoliłoby handlowcom zgromadzić zapasy na rok i sprzedawać je po dotychczasowych cenach bez podwyższonej stawki akcyzy czego wymaga opracowywana w parlamencie ustawa.
Również zdaniem drugiego gościa audycji, ekonomisty Marka Zubera przy podwyżce akcyzy na alkohol i papierosy wystarczy tylko miesięczna zwłoka w momencie obowiązywania ustawy. Pozwolenie firmom na zrobienie zapasów, co nie przyniosłoby oczekiwanych dochodów budżetowych.
Miesięczny okres oczekiwana (vacatio legis) na wejście w życie podwyżki podatku akcyzowego, krytykuje opozycja w Senacie zarzucając rządowi pośpiech w tworzeniu przepisów podatkowych.
Skąd pieniądze na 13 emeryturę ?
Drugim tematem w "Rządach Pieniądza" była ustawa o Funduszu Solidarnościowym, która została odrzucona przez senacką komisję kwestionującą cele, na jakie środki z tego funduszu mają być przeznaczane (13 emerytury, renty socjalne, zasiłki pogrzebowe).
REKLAMA
- Pierwotnym przeznaczeniem funduszu było co innego. Rząd może to zmienić, ma do tego prawo, ale niech wyraźnie powie: z pieniędzy, które dziś finansują ten fundusz część idzie np. na 13 emeryturę albo na jakikolwiek innych cel – argumentował Marek Zuber.
Jego zdaniem, jeżeli pieniędzy w Funduszu Solidarnościowym wystarczy i dla niepełnosprawnych i dla seniorów, to może byłoby lepiej część pieniędzy przekazać do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych tworząc tam np. subfundusz na 13 emeryturę .
- W Funduszu Solidarnościowym nie ma jeszcze tyle środków, żeby zapewnić z niego 13 emeryturę, bo zaczął on dopiero powstawać (…). W ekonomii jest tak, że najpierw powinno się środki określić i je zdobyć, a dopiero później je rozdysponować – mówił Marek Kowalski.
Czemu 13 emerytura nie może pochodzić z FUS
Goście audycji odnieśli się też do pytań stawianych przez polityków opozycji dlaczego rząd nie może, tak jak w roku ubiegłym, wypłacić 13 emerytur ze środków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS).
REKLAMA
- 54 mld zł wyniosła w ubiegłym roku dziura w budżecie FUS. Tyle tylko, że w stosunku do założeń było więcej pieniędzy, bo więcej Polaków pracowało, wyższe były wynagrodzenia i składki – wyjaśniał Marek Zuber. Powiedział, że zgodziłby się na płacenie dodatkowo 1 proc. podatku pod warunkiem, że te pieniądze byłyby w całości przeznaczone na 13 emeryturę.
- Moim zdaniem w najbliższych latach będzie poszukiwanie różnego rodzaju środków na sfinansowanie rządowych pomysłów – stwierdził gość "Rządów Pieniądza"
Marek Kowalski wskazał, że znaleziono je teraz przesuwając ze stycznia do czerwca przekazanie środków z OFE na IKE (do ZUS wpłynie więcej pieniędzy z tzw. suwaka - na 10 lat przed emeryturą środki z OFE trafiają na konta w ZUS).
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Program prowadziła Anna Grabowska
PolskieRadio24/Anna Grabowska/ SW
REKLAMA