more_horiz
Gospodarka

Eurogrupa szuka pieniędzy dla budżetu eurolandu. Rozważa podatek cyfrowy

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 17:10
Szczyt UE w składzie 27 państw członkowskich zwrócił się do eurogrupy, by ta szybko przedstawiła swój wkład w sprawie odpowiednich rozwiązań odnoszących się do finansowania budżetu strefy euro. Instrument ten ma być częścią wieloletniego budżetu UE.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Andrey_Kuzmin

Rozwiązanie, nad którym trwają prace, to instrument budżetowy na rzecz konwergencji i konkurencyjności (BICC), w którym mają się znaleźć bardzo niewielkie środki.

Komisja Europejska w swojej propozycji przewidziała na ten cel 25 mld euro dla całej UE na siedem lat. Eurogrupa miała znaleźć inne źródła dochodu dla budżetu eurolandu, takie jak wpływy z podatku od transakcji finansowych czy podatku cyfrowego, ale na razie nie ma na to zgody.

1200_Komisja_Europejska_shutterstock.jpg
Toczy się wielka gra o budżet UE. Jak wygląda stan gry? Czy Polska ma szanse na sukces?

- Zwracamy się do eurogrupy, aby szybko przedstawiła swój wkład na temat odpowiednich rozwiązań w zakresie finansowania tego instrumentu - zgodzili się szefowie państw i rządów w przyjętej w piątek deklaracji.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Trwa batalia o unijny budżet. Polska chce uratować politykę spójności przed cięciami

Instrument BICC ma być jednym z tematów konsultacji, jakie przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel będzie prowadził z państwami członkowskimi w kontekście wieloletnich ram finansowych. W strefie euro, a zwłaszcza w krajach bogatej północnej Europy, nie ma jednak wielkich chęci, żeby wkładać do budżetu euro zbyt dużych środków. Fińska prezydencja w swojej propozycji z 2 grudnia okroiła niewielką kwotę na ten cel przewidzianą wcześniej przez Komisję Europejską.

Przywódcy rozmawiali też na szczycie o międzynarodowej roli euro, która - jak podkreślili - powinna być współmierna do globalnego znaczenia gospodarczego i finansowego UE. Państwa członkowskie mają wrócić do tematu pogłębiania unii gospodarczej i walutowej najpóźniej na szczycie UE w czerwcu.

PAP, PR24, akg

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem