X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Gospodarka

Walka z ASF. PiS apeluje do marszałka Senatu o pilne zajęcie się projektem ustawy

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 11:37
Szef sejmowej komisji rolnictwa, poseł PiS Robert Telus oraz wiceszefowie tej komisji: Ryszard Bartosik i Kazimierz Gwiazdowski zaapelowali do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego o to, by szybko skierował do prac projekt ustawy dotyczący zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Parlamentarzyści przekonują, że w przypadku walki z tą chorobą trzeba działać szybko.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/ Kristian Bell

We wtorek posłowie PiS wnieśli projekt ustawy w trybie pilnym dotyczący zwalczania ASF. W środę natomiast projekt został przyjęty przez komisję ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa oraz komisję rolnictwa i rozwoju wsi. Przewiduje on m.in. zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, powoływanie Łowczego Krajowego przez ministra środowiska.

Nie może być zwłoki

Szef sejmowej komisji rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Telus podkreślił na konferencji prasowej w Sejmie, że w wyniku ASF pustoszeje hodowla trzody chlewnej, stąd - jak dodał - PiS chce przeprocedować projekt w trybie pilnym. Zaznaczył, że ASF jest niebezpieczny dla rolników, polskiej hodowli, budżetu państwa, gospodarki oraz samych dzików.

Robert Telus wśród najważniejszych założeń projektu wymienił możliwość włączenia wszystkich funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy mają uprawnienia myśliwskie, w polowania, wprowadzenie tłumników przy odstrzale, które uniemożliwiałyby ucieczkę dzików po strzale, bioasekurację mającą przyspieszyć budowanie niecek, zamknięcie przejść m.in. nad autostradami, które mają zapobiegać migracji zarażonych zwierząt.

- Tutaj mój apel i prośba do marszałka Senatu, aby również potraktował tę sprawę jako pilną, ważną dla Polski, dla polskiej gospodarki, polskiego rolnika, polskiej hodowli i jak najszybciej przeprocedować tę ustawę w Senacie, bo rolnicy i myśliwi na tę ustawę czekają" - mówił szef sejmowej komisji rolnictwa. "Prosimy, aby jak najszybciej Senat tę ustawę przeprocedował, żebyśmy mogli ją wprowadzić w życie i żebyśmy mogli prowadzić walkę z tym wirusem, który jest tak bardzo niebezpieczny dla polskiej hodowli i polskiej gospodarki - dodał Robert Telus.

Zmiany w łowiectwie

Projekt ustawy wprowadza także zakaz celowego utrudniania lub uniemożliwiania polowań osobom postronnym, co ma dać podstawę do interwencji Policji i Straży leśnej. Autorzy projektu proponują również, aby przy wykonywaniu odstrzału sanitarnego zastosowanie miały przepisy o zachowaniu bezpieczeństwa na polowaniach, a także, aby nakazany odstrzał sanitarny zwierząt odbywał się na podstawie indywidualnego upoważnienia, do którego wystawienia będzie zobowiązany odpowiednio zarządca lub dzierżawca obwodu łowieckiego, lub dyrektor parku narodowego albo regionalny dyrektor ochrony środowiska. W upoważnieniu ma być wskazany gatunek i liczba zwierząt do odstrzału oraz termin ważności.

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Niepokojące dane. Już ponad 50 przypadków ASF w zachodniej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 08:48
Główny Lekarz Weterynarii poinformował, że na podstawie wyników badań uzyskanych w Instytucie Weterynaryjnym od 14 listopada do 15 grudnia potwierdzono wystąpienie 53 przypadków ASF u dzików w zachodniej części Polski. 48 przypadków stwierdzono w wojewódzkie lubuskim, trzy - w wielkopolskim oraz dwa - w dolnośląskim. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie PiS złożyli projekt ustawy o zwalczaniu ASF

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 13:10
Projekt ustawy ws. zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, ze szczególnym uwzględnieniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) i redukcji populacji dzików wniosła do Sejmu grupa posłów PiS.
rozwiń zwiń